Ogrzewanie domu

Jak ogrzać dom jednorodzinny?

Kocioł kondensacyjny

Wiszący kocioł kondensacyjny CERAPUR COMFORT; źródło: www.junkers.pl.

Kotły wiszące zyskują na popularności i sprzedaje się ich coraz więcej. Taki trend wcale nie dziwi, ponieważ powieszenie kotła na ścianie oznacza więcej wolnego miejsca pod nim. Dodatkowa przestrzeń pod kotłem może być wykorzystana jako miejsce na zasobnik, który po połączeniu z kotłem jednofunkcyjnym zagwarantuje komfort zaopatrzenia w ciepłą wodę. Decydując się natomiast na kocioł dwufunkcyjny, który nie musi być podłączany do żadnego „zewnętrznego” zasobnika, możemy zyskać miejsce na pralkę albo dodatkowe szafki.

Mówiąc o ogrzewaniu domu, można wyróżnić zasadniczo dwa rodzaje kotłów: kotły standardowe (z otwartą komorą spalania i z zamkniętą komorą spalania) oraz kotły kondensacyjne. Czym różnią się od siebie te dwa typy kotłów? Kocioł tradycyjny z otwartą komorą spalania pobiera powietrze potrzebne do spalania z pomieszczenia, w którym jest zawieszony. Spaliny są usuwane dzięki naturalnemu ciągowi w kominie, do którego podłączony jest kocioł. Jednym z mankamentów takiego rozwiązania jest możliwość przenikania spalin z komina do pomieszczenia w sytuacji, gdy komin jest nieszczelny.

Kotły kondensacyjne

Kocioł kondensacyjny Cerapur Acu; źródło: www.junkers.pl.

Kocioł tradycyjny z zamkniętą komorą spalania nie potrzebuje pobierać powietrza do spalania z pomieszczenia, w którym się znajduje, zatem nie ma ryzyka, że spaliny z kotła przedostaną się do wnętrza pomieszczenia. Kocioł pobiera sobie powietrze oddzielnym przewodem, bezpośrednio z zewnątrz. Najwydajniejszym i najlepszym rozwiązaniem jest instalacja kotła kondensacyjnego. Kocioł kondensacyjny wykorzystuje energię zawartą w parze wodnej i to jest jego „atut”. Dzieje się to ze względu na specjalnie skonstruowany wymiennik, którego powierzchnia wymiany ciepła jest znacznie większa niż w kotłach tradycyjnych. W wymienniku tym spaliny zostają schłodzone do 40-70 stopni Celsjusza, co powoduje skroplenie pary wodnej i w ten sposób odzyskuje się dodatkowe ilości energii. Kocioł kondensacyjny jest dzięki temu ekonomiczniejszy (zużywa mniej paliwa) i efektywniej pracuje (daje więcej ciepła), co w ogólnym rozrachunku generuje mniejsze koszta za ogrzewanie domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.