Ogrzewanie domu

Kocioł wielo- czy jednofunkcyjny?

Kocioł kondensacyjny

Kocioł kondensacyjny CERAPURMAXX; źródło: www.junkers.pl.

Jak wskazuje nazwa, kotły jednofunkcyjne mają tylko jedno zadanie – ogrzewać wodę na potrzeby centralnego ogrzewania. Jeśli jednak do kotła podłączymy zasobnik ciepłej wody, to kocioł będzie grzał także wodę użytkową. Woda ogrzana w kotle przepływa przez taki zasobnik i oddaje ciepło zgromadzonej w nim wodzie użytkowej do momentu aż uzyska ona odpowiednią temperaturę. Zaletą takiego rozwiązania jest nie tylko to, że daje ono możliwość uzyskania dużego strumienia ciepłej wody, dzięki czemu szybko można napełnić wannę czy też jednocześnie korzystać z dwóch pryszniców. Ważne jest również to, że w instalację zasilaną z zasobnika można włączyć układ pompy cyrkulacyjnej, dzięki któremu ciepła woda płynie z kranu natychmiast po jego odkręceniu, niezależnie od tego czy kran ten jest blisko czy daleko od kotła.

Zasobnik do kotła

Zasobnik stojący, cylindryczny; źródło: www.junkers.pl.

Kocioł jednofunkcyjny ma różną moc, którą dopasowuje się do zapotrzebowania budynku na ciepło. W dobrze ocieplonym domu o powierzchni 200 m2 zwykle wystarczy kocioł o mocy 14 kW i zasobnik o pojemności 120 l. Za rozwiązanie komfortowe dla takiego domu można uznać kocioł o mocy 20 kW i zasobnik 150-200-litrowy.

Kotły dwufunkcyjne są przystosowane zarówno do ogrzewania, jak i podgrzewania ciepłej wody. Do domu wybieramy je z dwóch grup:

  • bez wbudowanego zasobnika, które podgrzewają wodę tylko na zasadzie przepływowej: w momencie odkręcenia kranu z ciepłą wodą kocioł zaczyna podgrzewać wodę i grzeje ją do momentu skończenia poboru;
  • z wbudowanym zasobnikiem, które łączą w sobie funkcję typowego kotła dwufunkcyjnego z funkcjami kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem. Stale magazynują taką ilość ciepłej wody, jaka jest pojemność zasobnika. Gdy odkręcimy kran, woda o ustawionej temperaturze jest czerpana właśnie z tego zasobnika.

Jeżeli w domu nie będzie się korzystać z wanny, jedynie z prysznica, można wybrać kocioł dwufunkcyjny o mocy 21-34 kW. Jeżeli przewiduje się większy pobór wody, lepiej wybrać urządzenie większe o mocy 26-28 kW.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.