Ogrzewanie domu

Piec gazowy, węglowy czy olejowy – który będzie najtańszy?

Piec węglowy

Kocioł węglowy z podajnikiem; źródło: www.budkompleks.com.

Co prawda zima nas rozpieszcza, bo nie ma siarczystych mrozów i koszty ogrzewania maleją. Niemniej jednak każdy mający własne gospodarstwo domowe szacuje, ile w danym miesiącu wyniesie go rachunek za energię elektryczną, ile będzie kosztował luksus w postaci ciepłego domu czy ciepłej wody. Sposób ogrzewania mieszkania powinien być gruntowanie przemyślany i wybrany jeszcze zanim rozpocznie się budowę. Co wybrać – piec węglowy, gazowy, a może olejowy? Co jest bardziej opłacalne i tańsze w eksploatacji? Co bardziej przyjazne dla środowiska? Zanim podejmie się ostateczną decyzję, warto znać odpowiedzi na powyższe pytania.

Piec na olej opałowy

Kocioł olejowy; źródło: tuznajdziesz.pl.

Możliwości ogrzewania domu jest wiele, np. ogrzewanie drewnem, ekogroszkiem, koksem, węglem kamiennym czy gazem. Trzeba jednak mieć świadomość, że niektóre paliwa są tanie, ale wymagają ciągłego „biegania do pieca”, by pilnować temperatury. Inne natomiast są droższe, ale wygodniejsze w obsłudze i bardziej komfortowe w użytkowaniu. Nie zawsze też mamy dostęp do danego paliwa w miejscu, w którym chcemy postawić dom. Istotna jest też cena pieca – kotły węglowe są relatywnie tańsze od tych na olej i gaz. Decyzję odnośnie metody ogrzewania domu każdy powinien podjąć indywidualnie.

Piec gazowy

Gazowy kondensacyjny kocioł wiszący jednofunkcyjny; źródło: www.instalacjebudowlane.pl.

Wybierając ogrzewanie gazowe (gaz ziemny z sieci), nie musimy się martwić magazynowaniem. Nie musimy kupować ton węgla i zastanawiać się, gdzie go składować. Za gaz płacimy po zużyciu. Spośród paliw kopalnych gaz ziemny emituje najmniej spalin, więc jest najbardziej ekologiczny. To rozwiązanie uniwersalne, za pomocą którego nie tylko ogrzejemy dom, ale również podgrzejmy wodę i posiłki na kuchni. Piece gazowe są wygodne, automatyczne i nie wymagają obsługi. Wadą tej opcji jest konieczność kontroli urządzeń gazowych, przewodów wentylacyjnych i spalinowych. Trzeba też pamiętać, że gaz ziemny nie jest wszędzie dostępny i jeżeli dom stawiamy na miejscu oddalonym od gazociągu, to poniesiemy znaczne koszty inwestycyjne.

Zaletami ogrzewania węglowego (węglem kamiennym i koksem) są niskie koszta w eksploatacji, jak również fakt, że kotłowania na paliwo stałe jest tańsza od olejowej czy gazowej. Na tym jednak kończą się mocne strony tego rozwiązania, bowiem mając piec węglowy, potrzebna jest kotłowania, komin oraz miejsce do składowania paliwa i żużla. Trzeba pamiętać o zakupie węgla i sprawdzać przewody wentylacyjne i dymowe. Piec węglowy wymaga ciągłej obsługi (dokładania do kotła). Jest to także opcja najmniej przyjazna środowisku, bo produkty spalania węgla mocno zanieczyszczają powietrze. Nieco bardziej ekologiczne jest ogrzewanie olejowe. Olej opałowy trzeba magazynować w zbiornikach, należy dbać o jego okresowe dostawy, a także systematycznie regulować dysze palnika i czyścić filtr oleju. Niemniej jednak jest to rozwiązanie wygodne, dostępne i umożliwiające automatyzację procesu spalania. Oprócz trzech podstawowych paliw kopalnych ludzie poszukują innych źródeł energii i ciepła, np. ogrzewają domy biomasą (m.in. peletami) albo korzystają z alternatywnych źródeł energii, jak energia słoneczna albo energia wiatru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.