Piwnica jako składzik win

Pomysł na piwnicę

Piwnica powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Zanim urządzimy to pomieszczenie, należy zastanowić się nad jej przeznaczeniem. Biorąc pod uwagę metraż piwnicy, jak i własne upodobania, możemy zaaranżować w niej saunę, siłownię, spiżarnię, suszarnię albo pralnię. Piwnica to miejsce praktyczne. Nawet niewielka piwnica w bloku pełni najróżniejsze funkcje – to tutaj przechowuje się weki, ozdoby bożonarodzeniowe, sprzęt sportowy, wysokoprocentowe trunki. W większych domach jednorodzinnych piwnice są suszarnią, pralnią, miejscem składowania piwa lub wina, warsztatem albo składzikiem różnego rodzaju wielkogabarytowych sprzętów, jakich nie możemy trzymać w garderobach. Jak urządzić piwnicę?

Piwnica

Porządek w piwnicy; źródło: info.ladnydom.pl.

Jeśli chcesz w piwnicy urządzić pralnię albo suszarnię, koniecznie musisz zadbać o dobrą wentylację. Podobnie, jeśli zechcesz zaaranżować tam siłownię. Niekiedy piwnica pełni rolę kotłowni – to tutaj biegną różnego rodzaju rury i wisi piecyk gazowy (kliknij). Jeśli w piwnicy ma być przechowywane wino, warto zostawić naturalny wygląd ścian, szczególnie, gdy jest to surowa cegła. W przypadku, gdy ściany są nieładne, lepiej je wygładzić i pomalować. Kolejna sprawa to ustawienie regałów z półkami lub blatu roboczego (jeśli planujemy warsztat). Na takich półkach można poustawiać skrzynki z przetworami czy pudełka z bibelotami. Cięższe przedmioty lepiej ustawiać na dolnych segmentach i zamontować prowadnice, by łatwiej przesuwać półki. Na sprzęty większej wielkości, typu rower, składana drabinka czy piła do cięcia, można zamontować haki do ściany. By nasza piwnica nie stała się zagraconym składzikiem na wszystko, zawsze trzeba dbać o porządek i odkładać rzeczy na swoje miejsce.

Piwnica jako warsztat

Warsztat w piwnicy; źródło: www.wnetrzazewnetrza.pl.

Urządzając funkcjonalną piwnicę, trzeba przemyśleć wiele kwestii – gdzie zainstalować światło, gdzie założyć gniazda elektryczne, jak doprowadzić instalację wodno-kanalizacyjną, co położyć na podłogę. Jeśli piwnica ma być tylko skrytką na piece gazowe, to pół biedy. Są jednak osoby, które w piwnicach organizują sobie swój osobisty fitness klub czy salę kinową. Wówczas piwnica nie może być miejscem, które jest najmniej atrakcyjne wizualnie w całym domu i zrobione po jak najmniejszych kosztach. Nawet tutaj trzeba będzie zadbać o ładne wykończenia i detale. Zanim jednak zaczniemy jakiekolwiek prace w piwnicy, zawsze upewnijmy się, czy jest w niej sucho, czy nie przedostaje się wilgoć. Nawet najładniejsza aranżacja piwnicy straci na uroku, gdy na ścianach będą zacieki z wody, a w rogach pleśń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.