Meble retro

Retro – nowa tradycja

Co prawda, w aranżowaniu wnętrz podkreśla się zazwyczaj ultranowoczesność , ale w głębi duszy jesteśmy często sentymentalni i przywiązani do tradycji. W swoim otoczeniu też chętnie kreujemy klimaty przywołujące wspomnienia w dzieciństwa, czasy naszych babć i prababć. Czasem jest to kilka pieczołowicie przechowywanych pamiątek rodzinnych, czasem – próba starannej rekonstrukcji lub własna interpretacja dawnych wzorów. Owa chęć powrotu do starych, dobrych czasów powoduje, że obok coraz nowocześniejszych mebli kuchennych równie chętnie kupowane są te stylowe, rustykalne.

meble do kuchni w stylu retro w nowej odsłonie. stare a jednak nowym wydaniu

Kuchnia w stylu retro; źródło: mobiliani.pl.

Producenci proponują nam rustykalne meble różnego tupu. Wśród nich można dostrzec jednak pewne ogólne tendencje. Zauważalna jest coraz większa popularność ciemnych gatunków drewna: wiśni, orzecha, dębu. W połączeniu z przeszkleniami z malowanego, matowego lub kryształowego szkła wygląda to bardzo elegancko. Ciekawy efekt dają też witraże. Zamiast szybek – jako wypełnienie drzwi szafek – stosuje się też proste, drewniane ażury. Nadal lubiane są kuchnie z drewna lakierowanego na biało lub w jasnych pastelowych odcieniach. Frezy na frontach są proste, niezbyt głębokie, czasem się z nich zupełnie rezygnuje, pozostawiając czysty rysunek ramiaków i płycin. Istotnym detalem są też uchwyty meblowe. Wykonane ze stali lub mosiądzu, patynowane, często mają elementy drewniane lub ceramiczne.

meble do kuchni w stylu rustykalnym

Kuchnia w rustykalnym stylu; źródło: artdecoprojekt.com.pl.

Obok mebli stylowych, będących jak najbardziej wiernymi rekonstrukcjami dawnych wyrobów rzemieślniczych, istnieje też liczna grupa „wariacji na temat”. Tu stylizacja jest mniej dosłowna. Powtarzają się proporcje, materiały, rozwiązania funkcjonalne, sposoby wykończenia, nie ma zaś dekoracji. W ten sposób powstaje styl, który można by nazwać „nową tradycją”. Jest to jeden z bardziej interesujących kierunków rozwoju wzornictwa kuchennego, czego dowodzą propozycje wielu krajowych i zagranicznych producentów mebli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.