Doświetlenie poddasza

Jednym z najważniejszych problemów, jaki trzeba rozwiązać, adaptując poddasze do celów użytkowych, jest określenie sposobu doświetlenia pomieszczeń światłem naturalnym. Konkretne rozwiązanie zależy od wymaganej przepisami powierzchni okien (10-12% powierzchni podłogi), architektury budynku, jego orientacji względem stron świata, nachylania dachu, przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń, no i oczywiście kosztów wybranego rozwiązania. Najmniej kłopotliwym rozwiązaniem jest umieszczenie okna fasadowego w ścianie szczytowej. Tak można doświetlić tylko pomieszczenia znajdujące się w jej pobliżu lub pomieszczenia z lukarnami, pozostałe – przy użyciu okien dachowych lub świetlików.

Zestawiając w jednym pomieszczeniu klika okien dachowych obok siebie, można lepiej doświetlić wnętrze i uzyskać ciekawy efekt aranżacyjny; źródło: www.velux.pl.

Zestawiając w jednym pomieszczeniu klika okien dachowych obok siebie, można lepiej doświetlić wnętrze i uzyskać ciekawy efekt aranżacyjny; źródło:  Velux

Uważanym za najlepsze i uniwersalnym rozwiązaniem stosowanym do doświetlenia poddasza jest montaż okna połaciowego. Można je montować na dachach o nachyleniu połaci co najmniej 15⁰, zarówno w budynkach nowo wznoszonych, jak i już użytkowanych, pojedynczo lub w zestawach. Nie zakłócają architektury dachu, a różne typy kołnierzy uszczelniających pozwalają połączyć je z dowolnym pokryciem dachowym. Ilość światła docierającego do pomieszczeń przez okna dachowe zależy przede wszystkim od kąta nachylenia dachu (im mniejszy kąt, tym dłuższe powinno być okno), wysokości zamontowania (im wyżej zamontowane, tym więcej światła dociera do wnętrza) oraz sposobu rozmieszczenia okien w dachu. Najlepsze pod tym względem są połączenia kolankowe. Często montuje się kilka okien nad sobą albo obok siebie, ale więcej światła będzie docierać do pomieszczenia, gdy zamontujemy je na przeciwległych połaciach (jeżeli jest to oczywiście możliwe w jednym pomieszczeniu).

Jeżeli na poddaszu jest wysoka ścianka kolankowa, nie trzeba rezygnować z podziwiania widoków za oknem. Można zainstalować okna kolankowe; źródło: www.velux.pl.

Jeżeli na poddaszu jest wysoka ścianka kolankowa, nie trzeba rezygnować z podziwiania widoków za oknem. Można zainstalować okna kolankowe; źródło: velux.pl

Niektóre pomieszczenia nie wymagają intensywnego doświetlenia światłem naturalnym albo można z niego w ogóle zrezygnować, np. w garderobie albo pokoju telewizyjnym. Jeżeli jest to łazienka, można ją doświetlić przy zastosowaniu świetlików dachowych, czyli specjalnych otworów w dachu przykrytych szklaną, akrylową albo poliwęglanową konstrukcją, bądź świetlików rurowych. Montuje się je wówczas, gdy otworu w dachu nie można wykonać nad doświetlanym pomieszczeniem. Światło doprowadzane jest wtedy z otworu wykonanego w jego sąsiedztwie za pomocą specjalnego przewodu rurowego. Szeroką gamę świetlików tunelowych i różne typy okien dachowych oferuje firma Velux.

Okna dachowe w sypialni na poddaszu; źródło: www.velux.pl.

Okna dachowe w sypialni na poddaszu; źródło: velux.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.