Drewno na podłodze, czyli powrót do tradycji

Drewno na podłodze, czyli powrót do tradycji

Mieszkanie najlepiej meblować od podłogi. Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, to właśnie powierzchnia, po której stąpamy, jest wizytówką wnętrza. Drewniana podłoga sprawia, że dom staje się przytulny. Od niepamiętnych czasów drewno było podstawowym materiałem, który służył człowiekowi do budowy i urządzania domu. Ten tradycyjny surowiec ma wiele zalet, a co najważniejsze doskonale harmonizuje zarówno ze starymi, jak i nowoczesnymi wnętrzami.

Wiśniowa podłoga, źródło: pinterest.com

Wiśniowa podłoga, źródło: pinterest.com

Faktura, kolor i wytrzymałość – oto główne cechy drewna, na które powinniśmy zwracać uwagę, wybierając materiał na podłogę. Do najtrwalszych gatunków należą buk, grab, akacja, dąb, klon, jesion, wiśnia oraz drewna egzotyczne. Sosna i brzoza są natomiast miękkie. Jednak producenci podłóg i na to znaleźli sposób. Utwardzają oba gatunki, poddając je kompresji pod bardzo dużym ciśnieniem.

Podłoga z desek to dobry pomysł dla tych, którzy cenią sobie tradycyjne rozwiązania. Jest elegancka i bezpretensjonalna. Doskonale pasuje zarówno do domku letniego, jak i do ekskluzywnego salonu. Za klasyków wśród desek podłogowych uznawany jest dąb. O podłodze z niego wykonanej mówi się, że starzeje się z wdziękiem. Natomiast deski brzozowe i sosnowe, o jasnej tonacji i większej wyrazistości sęków, częściej pojawiają się w nowoczesnych wnętrzach. Deski bukowe i klonowe projektanci proponują zazwyczaj do stylowych i eleganckich lokali.

Biała sypialnia z sosnową podłogą, źródło: pinterest.com

Biała sypialnia z sosnową podłogą, źródło: pinterest.com

Buk na podłodze doskonale prezentuje się szczególnie w jasnych i przestronnych pomieszczeniach, a podłoga z klonu emanuje lekkością. Jest jasna i ciepła, a jednocześnie bardzo trwała. Parkiet z dębu stwarza w pomieszczeniu atmosferę elegancji i prostoty, natomiast o jesionowym mówi się, że ma temperament. Układ słojów tego drewna powoduje, że samo w sobie jest dekoracyjne, przez co stanowi świetny akcent w spokojnym i harmonijnym wnętrzu. Ekskluzywności i egzotyki na pewno doda salonowi podłoga pokryta parkietem z wiśni i merbau. Sama wiśnia jest już efektowna i odrobinę ekstrawagancka. Podobnie, jak merbau, który uprawiany jest na plantacjach w egzotycznych krajach. Jego piękne drewno ma ciemną tonację, która w miarę upływu lat nabiera wyrazu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.