Kominek elektryczny

Kominek bez dymu

Najczęściej w domach mamy do czynienia z kominkiem zaplanowanym  na etapie budowy. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy pierwotnie kominka nie ma, ale lokatorzy po jakimś czasie chcieliby go zainstalować. Czy brak przewodu kominowego oznacza brak kominka? Niekoniecznie! Na pewno kominek powietrzny (tutaj) nie wchodzi w grę, ale można pomyśleć o zamontowaniu kominka elektrycznego i o nim teraz słów kilka.

Kominek elektryczny

Czarny kominek elektryczny; źródło: www.budnet.pl.

Kominki na paliwa stałe lub gazowe wymagają podłączenia do komina, którego wybudowanie w istniejącym domu nie zawsze jest możliwe. Zamiast rezygnować z kominka, można w takiej sytuacji zainstalować kominek elektryczny. Kominek elektryczny to tak naprawdę elegancki mebel, ale także – a może przede wszystkim – urządzenie grzewcze. Może tylko dogrzewać pomieszczenie lub stanowić jedyne źródło ciepła. Urządzenia wyposażone są w grzałkę elektryczną o mocy najczęściej 2 kW, choć spotyka się także grzałki 3 kW. Napięcie zasilania wynosi 230 V.

Kominek na ścianie

Kominek elektryczny na ścianie; źródło: www.ekspertbudowalny.pl.

Kominki podłącza się do sieci za pomocą wtyczki z bolcem. Do podłączenia wymagane więc jest tylko gniazdo z uziemieniem. Elementy grzewcze są całkowicie niewidoczne. Kominki wyposażone są zwykle w cichy wentylator, który zasysa zimne powietrze z pomieszczenia. Powietrze ogrzane przez grzałki jest następnie wydmuchiwane otworami pod „paleniskiem”. Dzięki nawiewowi ciepłego powietrza pomieszczenie szybko się ogrzewa. Kominki elektryczne są bezpieczne. Można je zamontować w każdym pomieszczeniu, nie obawiając się pożaru, a nawet w pokoju dziecinnym, bez obawy, że dziecko mogłoby się poparzyć. Temperatura dotykowa kominka jest zbliżona do pokojowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.