Lamperie

Lamperie wracają do łask

Chociaż lamperie kojarzą się z reliktem poprzedniej epoki albo z budynkami użyteczności publicznej typu szkoły czy szpitale, to jednak coraz częściej można je zauważyć w prywatnych domach. Lamperie nie tylko zdobią wnętrze, ale też chronią ściany i potrafią poprawić proporcje pomieszczenia. Jak wpisać lamperie we współczesny wystrój?

Lamperie

Lamperie w pokoju dziecka; źródło: kidodidoo.com.

Lamperia to okładzina dolnej części ścian wewnętrznych, która dzieli je w poziomie. Wykonuje się ją z drewna lub MDF-u w formie boazerii, z kamienia, płytek, stiuku, ale też można ją zrobić za pomocą farby, tapety czy tkaniny. Istotną sprawą jest odcięcie lamperii od reszty ściany listwą. Lamperia potrafi dodać charakteru każdemu wnętrzu. W zależności od tego, jakich kolorów użyjemy, można stworzyć aranżację w stylu nowoczesnym bądź klasycznym.

Lamperia

Lamperia w nowoczesnym wydaniu; źródło: ladnydom.pl.

Boazerie kasetonowe wykonamy z drewna lub MDF-u, a płycinowe – z desek. Zastosowanie lamperii we wnętrzu w naturalny sposób umożliwia wykorzystanie dwóch kolorów (jednego na górze, drugiego ponad lamperią). W małych pokojach należy jednak unikać kontrastowych zestawień. Najtaniej i najłatwiej zrobić lamperie z tapety albo poprzez malowanie. Uroku doda całości fantazyjna listwa odcinająca – może być wąska, szeroka, sztukateryjna, z drewna.

Lamperie istnieją we wnętrzach głównie ze względów praktycznych – pozwalają utrzymać ściany w czystości. Znajdziemy je jednak nie tylko na korytarzu czy w pokoju dziecka, ale też w salonie. Umiejętnie wkomponowana w aranżację w niczym nie będzie przypominać dekoracji kojarzących się z epoką PRL. W pokoju dzieci na lamperie wykorzystuje się farbę tablicową, po której maluchy mogą malować, rysować, a potem bezkarnie to zetrzeć, by znowu móc tworzyć różne rysunki. Do wyróżnienia lamperii w dziecięcych pokojach warto też wykorzystać szablony malarskie. Za pomocą dobrze dostosowanych lamperii można też optycznie poprawić proporcje ścian, np. wizualnie obniżyć bądź podwyższyć sufit pokoju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.