Panele

Panele podłogowe – zasady samodzielnego montażu

Białe panele

Jasne panele w kuchni; źródło: www.dom.pl.

Panele podłogowe można układać samodzielnie. Niektóre ich rodzaje trzeba przyklejać lub przybijać gwoździami do podłoża, jednak w większości przypadków układa się je bez stałego połączenia z istniejącą podłogą. Ten sposób jest ceniony szczególnie przez majsterkowiczów, ponieważ nie wymaga specjalnych umiejętności. Wystarczy jedynie skleić pióro z wpustem. Podłoże jednak powinno być czyste, równe, suche i mocne.

Panele podłogowe można układać na wszelkich podłożach, zarówno na mineralnych (beton, jastrych itp.), jak i na drewnianych. Jeśli zastosujemy się do odpowiednich wskazówek, będziemy je mogli ułożyć nawet na płytkach z PCW, włóknienie, kamieniu lub deskach podłogowych, a także na płytach wiórowych i izolacyjnych.

Panele podłogowe

Panele podłogowe w salonie; źródło: www.panelfloor.pl.

Ponieważ drewno zawsze wchłania wilgoć z otaczającego je powietrza i przez to rozszerza się przy wyższej wilgotności powietrza, a kurczy przy niższej, panele podłogowe potrzebują miejsca, aby mogły swobodnie „pracować”. Oznacza to, że przy wszystkich ścianach, ościeżnicach i wokół instalacji rurowych należy zachować odstępy, które później maskuje się listwami cokołowymi.

Ładne wykończenia przyścienne można wykonać dzięki listwom cokołowym z zatrzaskami. Specjalne klipsy pozwalają na późniejszy łatwy montaż i demontaż listew w trakcie przymiarki, tapetowania lub malowania. Cokoliki są wykonane z różnych rodzajów drewna, dzięki czemu z łatwością dopasujemy je do naszych paneli.

Ciemne panele

Ciemne panele podłogowe; źródło: www.urzadzone.pl.

Wyliczenie ilości paneli podłogowych potrzebnych do wykonania podłogi w danym pomieszczeniu jest stosunkowo proste. Najpierw wykonuje się dokładne pomiary podłogi, a następnie ustala się optymalny układ paneli, przy którym ilość koniecznych cięć będzie minimalna. Z reguły elementy są układane wzdłuż pomieszczeń, a w przypadku pomieszczeń kwadratowych zgodnie z kierunkiem padania promieni słonecznych. Potrzebne ilości wyznaczają odpowiednio: wielkość pomieszczenia w metrach kwadratowych i przewidywana liczba odpadów. W przypadku układania wzoru naśladującego deski podłogowe lub wzoru „potrójnej klepki” cięć wzdłużnych jest bardzo mało, a większość odpadów powstaje wskutek cięcia poprzecznego. Ilość niezbędnych odpadów nie przekracza na ogół 1-2% całej powierzchni podłogi.

Ważne jest, aby przed rozpoczęciem prac panele podłogowe mogły poleżeć co najmniej 48 godzin w pomieszczeniu, w którym będą układane, aby mogły się dobrze zaaklimatyzować. Przed rozpoczęciem układania należy zniwelować wszelkie nierówności podłoża. Większe zagłębienia należy wypełnić masą szpachlową, mniejsze zaś wyrównać przy pomocy podkładek z materiału tłumiącego dźwięki, co przyczyni się również do trwałego zmniejszenia poziomu hałasu w zamkniętym pomieszczeniu. Taka izolacja akustyczna dobrze sprawdza się w mieszkaniach wielopiętrowych bloków. Wkładki wygłuszające odgłosy kroków mogą być wykonane z filcu, porowatej folii z polietylenu, tektury falistej lub wałeczków korkowych. Jeśli w pomieszczeniach istnieje nawet minimalne zawilgocenie, np. w domach bez podpiwniczeń lub też w wypadku betonowych posadzek w nowym budownictwie, na podłoże rozkłada się specjalną folię z tworzywa sztucznego, a jej boki podciąga do góry po kilka centymetrów na każdej ze ścian.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.