Okna dachowe

Z widokiem na niebo

Mieszkanie na poddaszu nie musi być ciemne i duszne. Są przecież okna połaciowe. Najlepszy sposób, by zapewnić wnętrzu i dzienne światło, i dobrą wentylację. Możesz zainstalować je w salonie, kuchni, jadalni, sypialni, przedpokoju, a nawet w łazience. Jedynym ograniczeniem jest nachylenie dachu – powinno mieć nie mniej niż 15 stopni. O położeniu okien najłatwiej zdecydować na etapie projektu budynku. Ale można zamontować je także w skończonym dachu. Trzeba tylko przestrzegać kilku ważnych zasad.

  1. Okna dachowe

    Aranżacja sypialni na poddaszu z oknami połaciowymi; źródło: pinterest.com.

    Powierzchnia okien powinna wynosić mniej więcej 10% powierzchni podłogi.

  2. Rozmiar okna wiąże się bezpośrednio ze spadkiem dachu. Im bardziej jest on płaski, tym dłuższe powinno być okno.
  3. Szerokość ramy zależy od rozstawu krokwi. Najlepiej, by po wstawieniu okna pozostał kilkucentymetrowy margines, który pozwoli zamontować ocieplenie.
  4. Dolna krawędź okna powinna znaleźć się na wysokości 90-120 cm od podłogi. To kwestia wygody i bezpieczeństwa.
  5. Wysokość, na jakiej montuje się okna, należy dobierać do wzrostu mieszkańców: by mogli obserwować, co dzieje się na zewnątrz i w pozycji siedzącej, i stojącej. Dlatego górną krawędź okna warto przewidzieć mniej więcej 185-205 cm nad podłogą.

Okna połaciowe otwierają się na kilka sposobów. Warto wybrać taki system, który pozwoli myć szyby bez konieczności spacerowania po dachu. Dużym ułatwieniem jest zamontowanie kilku okien w układzie poziomym lub pionowym. Takie rozwiązanie ma też inne zalety. Dwa mniejsze okna przepuszczają więcej światła niż jedno duże. Okna połaciowe są bardziej niż te montowane w ścianie narażone na uszkodzenia i przeciekanie. Dlatego warto je kupować u renomowanych producentów.

Rodzaje okien

Okna połaciowe

Duże, piękne okna dachowe w kuchni; źródło: pinterest.com.

Obrotowe – z osią obrotu w połowie wysokości skrzydła. Po obróceniu okna o 180 stopni można łatwo umyć je z drugiej strony.

Uchylne – osią obrotu jest górna krawędź skrzydła. Najlepiej zamontować dwa okna uchylne jedno obok drugiego. Wówczas po otwarciu jednego będzie można łatwo umyć zewnętrzną powierzchnię drugiego.

Uchylno-obrotowe – w zależności od potrzeb można je jednocześnie uchylić i obrócić (ale kąt obrotu jest mniejszy niż w przypadku okien obrotowych) albo korzystać jedynie z funkcji uchylania. Mankamentem tego rozwiązania jest dość wysoka cena.

Rozwieralne – wyłazy dachowe. Oś obrotu znajduje się w bocznej krawędzi ramy. Aby je umyć, trzeba wyjść na dach.

Nierozwieralne – montuje się nad lub pod oknami uchylnymi lub obrotowymi. Ich zadaniem jest dodatkowe doświetlanie pomieszczenia.

Kolankowe – składają się z części pionowej (zwykle nierozwieralnej lub uchylnej) oraz otwieranej części montowanej w dachu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.