Pomysł na garderobę

Dyskretna i elegancka szafa z białymi przesuwnymi drzwiami - ciekawy pomysł na garderobę; źródło: pinterest.com.

Dyskretna i elegancka szafa z białymi przesuwnymi drzwiami – ciekawy pomysł na garderobę; źródło: pinterest.com.

O wyższości garderoby nad zwykłą szafą nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Mały pokoik, ukryty nieopodal sypialni lub łazienki, jeszcze do niedawna uważany za babską fanaberię, dziś nie dziwi już nikogo, chociaż u niejednej osoby wywołuje zazdrość.

Jak ważnym miejscem w domu jest obszerna szafa, przekonujemy się zwykle wiosną. Wtedy bowiem zabieramy się za generalne porządki – pucowanie okien, wielkie prania, a często także malowania, remonty i wywołane nagłym przypływem energii przemeblowania, które wymyśliliśmy sobie zimą. Nasze zapędy nie omijają ubrań. Trzeba zrobić miejsce dla nowych rzeczy, które wypatrzyliśmy na wystawie, a bez których nie wyobrażamy sobie nadejścia wiosny.

W dobrze zaplanowanej garderobie zmieszczą się ubrania wszystkich członków rodziny; źródło: pinterest.com.

W dobrze zaplanowanej garderobie zmieszczą się ubrania wszystkich członków rodziny; źródło: pinterest.com.

Wiosną nasze działania mają charakter rewolucyjny – futra i grube swetry wędrują do schowków, ich los dzielą czapki, rękawiczki oraz podbite futrem buciory. Robimy to często niemal z dnia na dzień, jakbyśmy w taki właśnie sposób próbowali nakłonić słońce do wyjrzenia zza chmur.

Co jest lepsze – obszerna szafa, najlepiej wbudowana w ścianę i dzięki temu zajmująca mniej miejsca, nie dominująca nad przedpokojem lub którymś z pokojów czy specjalnie zaprojektowana garderoba, czyli osobny, niewielki pokoik, w którym noce i dni spędzają marynarki, spodnie, swetry, buty, żelazko i wiele innych drobiazgów. Odpowiedź na to pytanie zależy od możliwości finansowych i lokalowych. Jedno jest pewne, jeśli zaprojektujemy to miejsce z głową, wyeliminujemy z mieszkania ciężkie i potężne szafy, które jak żaden inny mebel w domu potrafią zdominować i „obciążyć” pomieszczenie.

Garderoba za kotarami; źródło: pinterest.com.

Garderoba za kotarami; źródło: pinterest.com.

Jeżeli mamy mieszkanie jednopoziomowe, garderobę lub szafę można usytuować w pobliżu sypialni lub na korytarzu nieopodal łazienki. Trzeba przyznać, że obecnie budowane domy wyposażone są zwykle w tzw. ubieralnie. Jeśli dysponujemy piętrowym apartamentem lub domem, garderobę warto umieścić na piętrze, w nieoficjalnej, prywatnej części siedziby, do której nie mają dostępu znajomi. Dobieranie strojów to przecież osobista, intymna sprawa każdego z nas, podobnie jak to, czy utrzymujemy w garderobie porządek.

Miejsce pod schodami może być dobrą przestrzenią na garderobę; źródło: pinterest.com.

Miejsce pod schodami może być dobrą przestrzenią na garderobę; źródło: pinterest.com.

Nieźle sprawdza się również nisza pod schodami – nie nadaje się na przestrzeń do życia (chyba że urządzimy tam psie legowisko), za to piętrowe szafy świetnie to miejsce zagospodarują. Nie musimy obawiać się o kłopoty z oświetleniem takiej garderoby – większość szaf jest wyposażona w lampki, które zapalamy, pociągając za sznurek.

Projektanci proponują również funkcjonalne i dość dyskretne, jak na tak duże meble, narożnikowe szafy, którymi można w ciekawy sposób zabudować trudne do zagospodarowania kąty. Narożnikowe segmenty z regału są tak zaaranżowane, że tworzą minipokoik z lustrem i półeczkami. Markowe firmy wyposażają je w świecące relingi i lampki, rozwiązując za nas problem oświetlenia tego miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.