Styl hygge

Mieszkanie w stylu hygge

Hygge to duńska filozofia szczęścia. Podobnie jak styl skandynawski hygge cieszy się rosnącą popularnością. Odznacza się uniwersalnością, prostotą i funkcjonalnością. Urządzając mieszkanie w stylu hygge, najlepiej kierować się komfortem, relaksem i możliwością celebrowania drobnych przyjemności. Warto brać przykład z Duńczyków, bo jak pokazują badania jest to najszczęśliwszy naród na świecie. Co istotne, chcąc zaaranżować mieszkanie w stylu hygge, nie trzeba mieć wcale góry pieniędzy. Metamorfozę można uzyskać już dzięki małemu nakładowi finansowemu – wystarczy bowiem odpowiedni dobór dekoracji, akcesoriów i dodatków.

salon w stylu hygge

Wnętrze w stylu hygge; źródło: urzadzamy.pl.

Duńskie słowo „hygge” trudno przetłumaczyć na język polski. Najlepiej jego znaczenie oddaje wyraz „błogostan”. O to chodzi w filozofii hygge – żeby celebrować małe przyjemności, wprowadzać się w dobry nastrój, umieć zrelaksować się w przytulnym otoczeniu, doceniać małe rzeczy. Za pomocą czego zatem można zdefiniować styl hygge? Za pomocą wygodnego fotela, ulubionej książki, aromatycznej herbaty w kubku, klimatycznego oświetlenia, świec, miękkich tkanin itp. Mieszkańcy kraju Andersena dużą uwagę poświęcają także umiłowaniu natury.

salon w Stylu hygge

Salon w stylu hygge; źródło: homebook.pl.

W jaki sposób oddać filozofię hygge? Najprościej chyba będzie zainwestować w świece. Duńczycy uwielbiają migocące płomienie świec, co widać w ich domach. Lekko rozświetlony salon, sypialnia czy łazienka wprowadzają do pomieszczenia odrobiny magii, fascynacji, zagadkowości. Hygge hołduje również idei stymulowania wszystkich zmysłów. Liczy się nie tylko sam płomień, efekt wizualny, ale też pozostałe zmysły. Skoro są świece, muszą być też świeczniki czy pomysłowe lampiony. Hygge lubi wygodę, stąd we wnętrzach utrzymanych w tym stylu zobaczyć można wiele miękkich tekstyliów – koców, zasłon, poduszek, które ocieplają aranżację. Poza tym hygge lubi naturalne akcenty, dlatego mile widziane w aranżacjach są żywe kwiaty i rośliny, zdjęcia bliskich osób czy motywujące hasła. Hygge jest na tyle pojemnym aranżacyjnie stylem, że wiele nietuzinkowych rozwiązań będzie się tutaj mieścić. Niezaprzeczalnie filozofia hygge dużo czerpie ze stylu skandynawskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.