Archiwa kategorii: ciepło w domu

Ogrzewanie podłogowe wodne – plusy i minuty

Wodne ogrzewania podłogowe nie są dziś czymś ekstrawaganckim w domu, są bardzo popularnym rozwiązaniem grzewczym w wielu nowoczesnych domach – głównie ze względu na wydajność i ekonomiczny charakter. Zanim zdecydujecie się na montaż tzw. podłogówki, zapoznajcie się z wadami i zaletami tego typu ogrzewania. Czytaj dalej

Kominek bez dymu w mieszkaniu

Ogień płonący w kominku jest marzeniem niejednej osoby. Jeszcze kilka lat temu mieszkańcy bloków nie mieli możliwości  instalacji tego urządzenia z uwagi na ograniczenia co do metrażu pomieszczeń i inne wymogi, m.in. dotyczące wentylacji. Od niedawna za sprawą biokominków można się cieszyć widokiem ognia niemal każdego dnia i ogrzewać nasze mieszkania kiedy tylko mamy ochotę. Dzięki różnorodności form i materiałów, biokominki można dostosować do różnej stylistyki wnętrz. Czytaj dalej

Czym uszczelnić stare okna i zatrzymać ciepło w domu?

Stare i nieszczelne okna mogą być przyczyną utraty nawet 40% ciepła z domu, a to wiąże się z płaceniem wyższych rachunków. Co więcej w domu firanki fruwają i czuć nieprzyjemne podmuchy w pobliżu okien i drzwi balkonowych. Na szczęście dziś wiele nieszczelności można usunąć samodzielnie, stosując odpowiednie preparaty. Oto te najbardziej sprawdzone. Czytaj dalej

Jak ucieka ciepło z domu

Okres jesienno-zimowy skłania nas do przemyśleń o konieczności zabezpieczenia domu przed utratą ciepła. Gdy z roku na rok rosną rachunki za energię, najczęściej wybieramy najprostsze sposoby na oszczędzanie – przykręcamy grzejki i ubieramy się w ciepłą bluzę oraz przykrywamy kocem – zamiast poszukać przyczyny ucieczki ciepła z domu. Jak temu zapobiec i którędy ucieka ciepłe powietrze z domów?

źródło: Murator

źródło: Murator

Czytaj dalej

Biokominiki jako element dekoracji

Gorącym trendem w aranżacji salonu jest kominek. Marzenie o przesiadywaniu z książką i kocykiem przy palącym się kominku może się spełnić nie tylko w przypadku osób mieszkających w domach jednorodzinnych. Bo na rynku do kupienia są biokominki, które można zamontować w mieszkaniach. Stanowią niewątpliwie ozdobę nie tylko salonu, ale również sypialni. Co więcej – sprawdzą się także na tarasie i werandzie. Czytaj dalej

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie na gaz?

Podczas budowy domu konieczne jest podjęcie wielu ważnych decyzji. Jedna z nich dotyczy rodzaju ogrzewania. Obecnie nie musimy palić wyłącznie węglem lub drewnem. Możemy zdecydować się na ekologiczne ogrzewania domu – ogrzewanie na gaz. Dziś kilka słów o zaletach ogrzewania gazowego (kliknij).

Kocioł konwencjonalny Ceraclass Excellence

Kocioł konwencjonalny JUNKERS Ceraclass Excellence

Czytaj dalej

Kominek w mieszkaniu? Tak – to już możliwe!

Kominek w salonie to marzenie wielu. Do niedawna na montaż kominku mogli pozwolić sobie posiadacze domu. Obecnie jest to także możliwe w mieszkaniach w bloku. Wystarczy zakupić biokominek, by cieszyć się widokiem „ogniska domowego”. Co ciekawe – to rozwiązanie grzewcze jest całkowicie nieszkodliwe dla otoczenia, nie brudzi ani nie emituje spalił. Najważniejsze jest to, że buduje miłą atmosferę.

źródło: m.dobrzemieszkaj.pl

źródło: m.dobrzemieszkaj.pl

Czytaj dalej

kominek tradycyjne w obudowie z cegły (źródło:pinterest)kominek tradycyjne w obudowie z cegły (źródło:pinterest)

Za i przeciw tradycyjnym kominkom w domu

Kominki wpisały się w aranżację prawie każdego projektu domku jednorodzinnego. Są nieodłączną cząstką marzeń o własnym kącie, przestrzeni emitującą przyjemne światło, w której można odpoczywać każdego wieczoru, ogrzewać się podczas długich jesienno-zimowych wieczorów, czytać książkę i pić lampkę wina. Ale czy posiadanie tradycyjnego kominka w domu nasuwa tylko konotacje pozytywne? Poszukamy odrobinę dziegciu w beczce miodu.

Więcej ciepła, więcej pyłu

tradycyjny kominek

źródło:pixabay.com/pl

Tradycyjny kominek to nic innego, jak kominek z otwartym paleniskiem.  Ogień służy nie tylko efektom strice dekoracyjnym, ma także za zadanie ogrzewanie pomieszczenia. Stanowi dodatkowe źródło ciepła w każdym pomieszczeniu, w którym się znajdzie. Niekiedy wystarczy rozpalić tylko w kominku, by w naszym domu zrobiło się przyjemnie. Warto również wiedzieć, że produkty uboczne obecne podczas spalania mogą niekiedy przedostać się do pomieszczenia, w którym ulokowano kominek. Popiół, pył i spaliny – to wszystko może wydostawać się na zewnątrz. Istnieje również niewielkie ryzyko zaczadzenia w pokoju, w którym stoi kominek. O tym warto wiedzieć, rozważając jego montaż w domu. Dlatego nie polecam umiejscowienia kominków w sypialni oraz ustawiania w ich pobliżu kanapy, foteli czy mebli. Nadmiar ciepła może negatywnie wpływać na ich fakturę. Nie wspomnę już o ryzyku podpalenia.

Dodatek aranżacyjny wymagający wygospodarowania przestrzeni

wkład kominkowy nie robi wrażenia (źródło: kratki.pl)

wkład kominkowy gazowy  (źródło: kratki.pl)

Każda obudowa kominka, jeżeli tylko została dostosowana stylistycznie do aranżacji pomieszczenia, jest niekwestionowaną ozdobą. W przeciwieństwie do wkładu kominkowego, który w sam w sobie jest tylko częścią funkcjonalną, montowaną przy ścianie. W salonie kominek zawsze zwraca uwagę, jest imponującym elementem wnętrza. Warto jednak zauważyć, że należy przeznaczyć na niego znaczną część ściany naszego salonu, zajmuje dużo metrażu. Nie wspomnę już o drewnie lub innym opale, które trzeba składować w jego pobliżu. Materiały te również wymagają wyodrębnienia dodatkowego miejsca. I mimo że drewno może stanowić kropkę nad „i” w aranżacji pokoju, to jest wciąż dodatkowym elementem zajmującym przestrzeń. Ponadto chcąc rozpalić w kominku, musimy pofatygować się o przyniesienie z kotłowni lub innego budynku opału.  Kominek tradycyjny wymagają czujnego oka gospodarza, należy go doglądać i zaopatrywać w opał, by emitowały przyjemne światło i energię.

Piece kaflowe – stylowe ogrzewanie do domu

Piece  kaflowe wracają po latach do łask. Są stylowym dodatkiem aranżacyjnym do salonu w domu – tak samo, jak kominek i koza. Ten tradycyjny sposób ogrzewania mieszkania stanowi dziś niezwykle efektowną formę dekoracji wnętrz, zarówno tych urządzonych w duchu dawnej epoki, jaki i nowoczesnych, utrzymanych w konwencji minimalistycznej. Dużą ich zaletą jest to, że są łatwe w utrzymaniu czystości, trwałe i bezpieczne dla otoczenia. Co najważniejsze – nie trzeba zatrudniać zduna, by taki piec pojawił się w naszym domu! Można zakupić gotowe piece kaflowe z wkładem kominkowym o obudowie z kafli.

Piece kaflowe – stylowe ogrzewanie do domu

Piece kaflowe – stylowe ogrzewanie do domu

Zdrowy piec z kafli

Te nowoczesne rozwiązania służą najczęściej jako dodatkowe źródło ciepła w domu jednorodzinnym. Dają umiarkowaną energię, której ciepło rozchodzi się po domu. Istotne jest to, że emitowane ciepło nie powoduje powstania żadnych pyłów i alergenów, niebezpiecznych dla zdrowia. Warto zainwestować w zakupów pieców kaflowych z wkładem kominkowym, bo tego typu rozwiązania tworzą świetny mikroklimat w domu i jonizują powietrze. To dobry sposób grzewczy w rodzinie, w której są małe dzieci, zatem musi być zarazem ciepłe, ale nie suche powietrze.

Obudowa pieca a efekt aranżacji

Ważne jest to, by obudowa pieca była wykonana z materiałów, które dobrze przewodzą ciepło. Kafle dostępne na rynku to bogata gama produktów wielu kolorach, co pozwala na dostosowanie tego elementu do aranżacji salonu. Znajdziemy wzory zarówno nowoczesne, jak i stylizowane. Np. te z wkładem kominkowym mają ręczny załadunek drewna i zamykane drzwiczki paleniskowe. Bryła pieca jest dość ciężka, ale połyskująca.

Warto taki kominek ulokować w rogu salonu. Dobrze się wtedy prezentuje, bo ogień jest widoczny z różnych punktów pomieszczenia. Piece kaflowe najczęściej montuje się w pokoju dziennym, rzadziej w kuchni. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ozdobić nim sypialnię lub gabinet. W każdym wnętrzu stworzą wyjątkową atmosferę.

Kilka słów o leczeniu światłem

Gdy za oknem szaro i ponuro, mniej promieni słonecznych i więcej deszczu, często nie mamy ochoty wyjść z łóżka. Jesienią wielu z nas doskwiera depresja sezonowa spowodowana najczęściej brakiem słońca. O pozytywnym wpływie światła na nasz organizm wiemy nie od dziś. W tym wpisie trochę nietypowo, bo o fototerapii.

lampa do leczenia światłem (źródło: wikipedia.pl)

lampa do leczenia światłem (źródło: wikipedia.pl)

Czytaj dalej