Ogrzewanie podłogowe wodne – plusy i minuty

Wodne ogrzewania podłogowe nie są dziś czymś ekstrawaganckim w domu, są bardzo popularnym rozwiązaniem grzewczym w wielu nowoczesnych domach – głównie ze względu na wydajność i ekonomiczny charakter. Zanim zdecydujecie się na montaż tzw. podłogówki, zapoznajcie się z wadami i zaletami tego typu ogrzewania.

źródło: Poradnik Budowlany

źródło: Poradnik Budowlany

Ogrzewanie podłogowe – dlaczego warto?

Ogrzewanie podłogowe jest niewidoczne, zatem ani grzejniki ani rurki nie zajmują miejsca na ścianach. To z pewnością ma znaczenie podczas aranżacji wnętrz. Ponadto brak grzejników w pomieszczeniu oznacza mniej kurzu, który zwykle osiada na kaloryferach. Ponadto przy ogrzewaniu konwencjonalnym powstaje ruch powietrza, w wyniku którego kurz unosi się do góry w porównaniu z tzw. podłogówką, dzięki której krążenie kurzu jest niewielkie. Dlatego ten rodzaj ogrzewania jest szczególnie zalecany rodzicom, w którym występują alergie. Ogromnym plusem posiadania tego rozwiązania grzewczego jest spora oszczędność energii – ciepło wychodzące od dołu szybko rozprzestrzenia się do góry, zatem użytkownicy bardzo często obniżają temperaturę powietrza, co wpływa na mniejsze zużycie energii. Ciepło oddawane jest równomiernie w całym pomieszczeniu, a nie tylko tam, gdzie zamontowane są grzejniki.

źródło: https://pixabay.com/

źródło: https://pixabay.com/

Ogrzewanie podłogowe – co jest na minus?

Jak każde rozwiązanie grzewcze, podłogówka ma także swoje wady. Jedną z nich jest koszt montażu takiego ogrzewania, który jest czasami nawet 40% wyższy niż podczas montażu grzejników. Ważne jest to, aby dom był dobrze ocieplony, bo w przeciwnym razie ogrzewanie podłogowe będzie narażone na straty ciepła. Ponadto podłoga akumuluje ciepło, zatem czas nagrzewania i stygnięcia jest długi. Czasami niełatwo jest sterować tym ogrzewaniem, aby osiągnąć zadowalający efekt cieplny.  A gdy nastąpi awaria, trzeba skuć część podłogi i nierzadko zabetonować ponownie. Choć prawdopodobieństwo uszkodzenia rur jest małe.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.