Półwysep kuchenny

Barek kuchenny

Odkąd zapanowała moda na łączenie kuchni z salonem pojawił się barek kuchenny, często nazywany też półwyspem kuchennym. Barek to mebel potrzebny i wygodny. Pamiętacie pierwsze barki kuchenne z rurą? Barek był wsparty na stalowej rurze, która biegła od podłogi do sufitu. Dzisiaj mówimy: barek kuchenny – tak, rura – tak, ale barek z rurą – nie! To już jest passe. Pamiętajmy też, że od wysokości blatu barku kuchennego zależy wysokość krzeseł. Mogą to być wymiarowo „standardowe” krzesła, jak i podwyższane stołki, tzw. hokery.

Barek

Kuchnia z barkiem; źródło: www.kuchenny.com.pl.

Barek kuchenny z jednej strony przylega do ściany i stanowi część wspólną dwóch pomieszczeń – kuchni i salonu. Po stronie kuchennej stanowi dodatkowy blat roboczy, natomiast od strony pokoju dziennego jest miejscem do szybkiego zjedzenia śniadania, wypicia kawy albo porozmawiania z osobą, która w tym samym czasie przygotowuje w kuchni posiłek. Barek kuchenny optycznie powiększa kuchnię. W naturalny sposób łączy i dzieli salon z kuchnią. Dla wzmocnienia efektu często w części kuchennej robi się sufit podwieszany.

Bar kuchenny

Barek w kuchni; źródło: www.meblekuchenne.org.pl.

Barek kuchenny z jednej strony może pełnić funkcję użytkową, a z drugiej – dekoracyjną. W naprawdę niewielkich mieszkaniach taki barek może zastąpić tradycyjny stół. Jak wykończyć półwysep kuchenny? To zależy od jego wielkości i funkcji. Barek, który służy jedynie jedzeniu posiłków, zwykle ma lekką konstrukcję. Składa się z blatu i wspierającej nogi. W nowoczesnych pomieszczeniach te dwa elementy zazwyczaj wykonuje się z tego samego materiału. We wnętrzach klasycznych lepiej prezentować się będą nogi toczone. Ciekawym rozwiązaniem jest też noga-ażur wykonana z kutego metalu. Jeśli natomiast barek kuchenny pełni rolę użytkową, najczęściej wspiera się go na szafkach kuchennych. Wówczas od strony salonu szafki muszą być wykończone estetycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.