Dekoracje ścian

Jak ozdobić pustą ścianę?

Grafika

Wielkoformatowy wydruk w formie fototapety; źródło: www.cianellistudios.com.

Masz problem „pustej ściany”? Nie wiesz, jak w interesujący sposób udekorować przestrzeń nad łóżkiem, kanapą albo nad stołem? Jak zaaranżować puste miejsce na ścianach, nie wieszając przypadkowo i bez przemyślenia obrazków, które do siebie wzajemnie nie pasują? Czasem mniej oznacza więcej i zamiast na siłę próbować coś przywiesić na pustej ścianie, lepiej zostawić puste miejsce. Pomysł na zagospodarowanie tego miejsca może przyjść w nieoczekiwanym momencie i być strzałem w dziesiątkę. Poniżej przedstawimy kilka pomysłów na aranżację pustych ścian w salonie, pokoju dziennym czy kuchni. Większość z nich ma charakter „mobilny”, zatem można je rozmontowywać i przenosić w inne miejsca, gdy się znudzą.

 1. Półki

  Małe półeczki do ekspozycji ulubionych bibelotów; źródło: trendenser.se.

  Plakat, obraz albo grafika – to rozwiązania najprostsze z możliwych. Szukamy ciekawej grafiki albo obrazu w niebanalnym kształcie, który pasuje kolorystycznie do wnętrza, wieszamy i gotowe! Ciekawą opcją jest też namalowanie własnoręcznie dużego napisu, jakiejś sentencji albo oprawienie w ramę okładki modnego czasopisma.

 2. Kompozycja z ramek – w ramkach mogą znaleźć się zdjęcia, ale też własnoręcznie wydrukowane grafiki, np. w pipetkę, zygzaki, kropki, skosy czy inne wzorki. Istotne jest, by cała kompozycja była spójna.
 3. Wąska półka na obrazy – nie musimy robić wcale dużych nawierceń w ścianie czy wbijać specjalne uchwyty. Takie lekkie półki można przymocować, wykorzystując klej kontaktowy. Mała półeczka pozwala na wyeksponowanie różnych rzeczy i co istotne – elementy wykorzystane w ekspozycji można systematycznie zmieniać. Raz może to być zestaw „podręcznych gadgetów”, innym razem ulubione książki, czasopisma czy pamiątki z wakacyjnych podróży.
 4. Tapeta w ramie – nie chcesz robić generalnego remontu, nie masz na to czasu ani funduszy? Wystarczy kawałek efektownej tapety i duża rama. Efekt gwarantowany!
 5. Materiał na ścianie

  Tkanina na ścianie w korytarzu; źródło: www.babble.com.

  Fototapeta – albo wydruk w dużym formacie. Takie zdjęcia i grafiki robią większe wrażenie niż miniatury zamknięte w ramkach. Teraz wiele firm oferuje wielkoformatowy wydruk. Można np. wybrać ulubione zdjęcie dobrej jakości i go powiększyć, by ozdobić nim w niebanalny sposób jedną ze ścian w sypialni czy pokoju.

 6. Lustro – jedno okazałe albo kolekcja kilku mniejszych. To pomysł ponadczasowy i ciągle modny.
 7. Zawieszona chusta lub materiał – nie musi to się wcale kojarzyć z kilimami na ścianach w czasie PRL-u. Atrakcyjna chusta czy fragment tkaniny może wprowadzić do wnętrza naprawdę całkiem fajnego smaku.
 8. Ekspozycja ulubionych zdjęć – mogą to być zdjęcia oprawione w ramkach i powieszone na ścianie blisko siebie albo kolaż zrobiony z wielu różnych zdjęć.
 9. Samodzielnie namalowana grafika – wystarczy otoczyć taśmą malarską fragment ściany i samemu coś na niej stworzyć. Jeśli nie mamy talentu artystycznego, można wykorzystać gotowe szablony dostępne w marketach budowlanych.

To oczywiście tylko niektóre pomysły na interesujące zagospodarowanie wolnego miejsca na ścianach. Możliwości jest znacznie więcej. Ogranicza nas tylko wyobraźnia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.