Kominek

Kominek elektryczny czy tradycyjny?

Posiadanie kominka, przy którym można byłoby się ogrzać i odpocząć, to marzenie niejednej osoby. Kominek umożliwia nie tylko ogrzanie domu albo mieszkania, ale również jest niezaprzeczalną ozdobą wnętrza. Tradycyjny kominek znajduje wielu amatorów, ale jego montaż nie zawsze jest możliwy do wykonania. Wówczas mamy alternatywę w postaci kominka elektrycznego. Jakie są plusy i minusy każdego z rozwiązań?

Kominki tradycyjne

Tradycyjny kominek w salonie

Kominki tradycyjne (sprawdź) wymagają, by zaplanować ich montaż na etapie projektowania domu. Trzeba bowiem podłączyć je do przewodu kominowego, doprowadzić powietrze niezbędne do prawidłowego spalania i wybudować solidny fundament lub strop, na którym stanie kominek. Zbyt późne zreflektowanie się, że chce się mieć tradycyjny kominek może oznacza niemożliwość jego montażu albo zbyt wysokie koszty podłączenia. Z kolei kominek elektryczny jest mniej wymagający pod względem technicznym. Wystarczy jedynie dostęp do gniazdka. Tego typu kominek ustawimy praktycznie w dowolnym miejscu i zazwyczaj stanowi alternatywę tam, gdzie nie można zamontować kominka tradycyjnego.

Kominek elektryczny

Czarny kominek elektryczny

Z kolei kominki tradycyjne wygrywają, jeśli chodzi o możliwość ogrzewania pomieszczeń. Instalujemy wkład kominkowy i mamy wydajne źródło ciepła. Co więcej, takim kominkiem ogrzejemy nie tylko pomieszczenie, w którym kominek stoi, ale także cały dom. Możliwe jest to dzięki systemowi dystrybucji gorącego powietrza (DGP). Montaż kominka z płaszczem wodnym pozwala również ogrzać wodę użytkową i wodę przepływającą przez grzejniki w instalacji c.o. Takich walorów nie ma kominek elektryczny. Jego zaletą jest jednak mobilność – w miarę potrzeby można go przenosić z pomieszczenia do pomieszczenia.

Do tradycyjnego kominka trzeba dokładać drewna, a to później wiąże się z koniecznością usuwania popiołu i regularnego czyszczenia komina. Kominek elektryczny ma tę zaletę, że po podłączeniu go do prądu możemy zapomnieć o jego obsłudze. Nie wytwarza on bowiem produktów ubocznych spalania, np. dymu. Niektórzy powiedzą, że kominek elektryczny to nie to samo, co tradycyjny, bo właśnie nie dymi, nie iskrzy, nie trzeszczą drwa. Istnieją jednak na rynku kominki elektryczne przypominające do złudzenia te tradycyjne – z efektem płomieni 3D, syntetyzatorem dźwięku, z którego słychać charakterystyczny odgłos palącego się drewna. Który kominek wybrać – tradycyjny czy elektryczny? Wybór to kwestia indywidualna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.