Kominek rustykalny

Kominek w rustykalnym stylu

Kominki cieszą się niegasnącą popularnością, ponieważ wprowadzają do domu niepowtarzalny klimat i aurę. Płomień palących się drewien w palenisku, ciepło, iskry… Wystarczy tylko zimnym wieczorem utulić się w koc, położyć się wygodnie na kanapie z książką w ręku i rozkoszować się ciepłem płynącym z ogniska. I chociaż aktualnie panuje bum na kominki nowoczesne, kominki z płaszczem wodnym albo systemem DGP czy biokominki, to jednak nikt nie odmówi uroku kominkowi w stylu rustykalnym. Jak urządzić wnętrze z takim kominkiem? O czym pamiętać?

Kominek rustykalny

Kominek rustykalny; źródło: www.kominki-borowiecki.pl.

Kominek w stylu rustykalnym jest zbudowany zazwyczaj z ciężkich materiałów, jak cegła, drewno czy kamień. Z tego też względu pomieszczenia z tego typu kominkiem powinny być duże, przestronne, a użyte materiały wykończeniowe naturalne i proste. Jeśli zależy ci na tradycyjnym kominku, nie chcesz inwestować w system DGP i inne potrzebne elementy typu turbina kominkowa (sprawdź) czy przewody izolowane, rozważ budowę kominka w stylu rustykalnym. Ma on tradycyjny kształt i proporcje. Najczęściej pełni funkcje typowo dekoracyjne. Do jego budowy używa się najczęściej cegieł klinkierowych, cegieł licowych, płytek. Modny styl vintage sprawił, że zaczęto też używać cegieł stylizowanych na stare, z imitacją rys i pęknięć.

Kominki rustykalne

Pomysł na kominek rustykalny; źródło: kominki-galeria.net.

Ceglana rama komina może być urozmaicona za pomocą drewnianej obwódki. Tego typu obwódka musi być koniecznie wykonana z drewna o specjalnych właściwościach – nie może się wypaczać pod wpływem temperatury i wilgoci. Dobry będzie dąb, klon albo drewna egzotyczne, na przykład wenge, iroko, tek. Drewno do budowy kominka powinno być też wysezonowane, zaimpregnowane przed ogniem albo dobrze zaizolowane. Musi być oddzielone od paleniska metalową albo kamienną ramą o grubości minimum 15 cm. Warto też pamiętać, że urządzając salon z kominkiem rustykalnym, nie należy przesadzać z ilością dodatkowych dekoracji i kolorów na ścianach. Sam kominek jest wystarczająco skomplikowaną bryłą, która będzie zwracała uwagę każdego gościa odwiedzającego nasz dom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.