Wkład kominkowy

Kominki z szybrem

Kominek we wnętrzu jest niewątpliwą ozdobą pomieszczenia. Przykuwa uwagę, stanowi element dekoracyjny i sprawia, że wnętrze nabiera ciepła i niepowtarzalnego uroku. Chociaż kominek to domena w domach jednorodzinnych, zdarza się coraz częściej, że na tego typu dekorację decydują się również lokatorzy mieszkań, instalując biokominki. W dużych domach wolnostojących spotkać można okazałe kominki w stylu rustykalnym. Część z nich wyposażona jest w szyber. Czemu służy szyber i na jakiej zasadzie działa?

Nowoczesny kominek

Kominek w sypialni; źródło: castorama.pl.

Niektóre wkłady i kasety kominkowe mogą posiadać szyber, przy pomocy którego reguluje się siłę ciągu oraz kontroluje się wydajność urządzenia. Szyber umożliwia także regulację kierunku cyrkulacji spalin w komorze spalania. Gdy szyber (kliknij) jest zamknięty, spaliny muszą przejść przez wymiennik ciepła w komorze wtórnego spalania, gdzie następuje dopalanie resztek cząstek niespalonych dokładnie w palenisku widocznym za szybą. W ten sposób spaliny muszą przebyć dłuższą drogę, oddając więcej ciepła na korpus urządzenia.

Kominek

Kominek w salonie; źródło: www.instalacjebudowlane.pl.

Gdy szyber jest otwarty, spaliny są kierowane bezpośrednio do przewodu kominowego. Jest to niezmiernie istotne w momencie otwierania drzwiczek i podczas rozpalania. Czasami jednak zdarza się, że użytkownik zapomina o otwarciu szybra przed otworzeniem drzwiczek kominka, co może sprawić wydobywanie się dymu na pomieszczenie. Mając na uwadze bezpieczeństwo, coraz częściej stosuje się szybry automatyczne, które automatycznie zamykają się w momencie zamykania drzwiczek i otwierają się w momencie otwierania drzwiczek. Inne rozwiązanie to blokada, która uniemożliwia otwarcie drzwiczek przy zamkniętym szybrze. Jeszcze inna opcja to tzw. deflektor spalin, który powoduje zmianę kierunku przepływu spalin tak, by spaliny nie miały bezpośredniego ujścia do przewodu kominowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.