Salon w stylu minimalistycznym

Minimalistyczny salon

Styl minimalistyczny wywodzi się z Japonii i czerpie z filozofii zen. Jego trzy podstawowe hasła, to: perfekcja, prostota i spokój. W minimalistycznym salonie mamy odpoczywać. Nic nie powinno nas rozpraszać czy dekoncentrować, dlatego ten styl urządzania nie hołduje ozdobom, dekoracjom i bibelotom. Im mniej, tym lepiej. W minimalistycznym salonie mają dominować proste, wręcz ascetyczne formy. Istotne jest, by za pomocą designu oddać odczucie porządku, ładu i przestronności. Krytycy tego stylu twierdzą, że jest on bardzo laboratoryjny, chłodny, natomiast zwolennicy minimalizmu uważają, że to czysta prostota i elegancja. Na pewno salon w stylu minimalistycznym przypadnie do gustu osobom perfekcjonistycznym i dobrze zorganizowanym.

Minimalizm

Minimalizm w salonie; źródło: www.projektowanie-wnetrz.org.

Wbrew pozorom nie jest wcale tak łatwo urządzić pokój w stylu minimalistycznym. Chodzi o ograniczenie środków, form i kolorów, ale to, co zastosujemy we wnętrzu, musi być wysokiej jakości. Zrezygnujmy z ozdób, obrusików, koronek, firanek, falbanek, figurek, wypukłości, wklęsłości czy łuków. Postawmy raczej na proste, geometryczne formy sprzętów. Wszelkie bibeloty powinny być pochowane w szafkach, by nie stwarzać wrażenia bałaganu. Jeśli chcemy wyeksponować obraz na ścianie, lepiej nie kupujmy pejzażu, a jakąś abstrakcję albo tryptyk, czyli trzy grafiki w osobnych ramach, które razem tworzą jedną kompozycję.

Biały salon

Jasny, nowoczesny salon; źródło: www.dom.pl.

Minimalizm umożliwia wyeksponowanie jakiegoś jednego charakterystycznego elementu w aranżacji salonu – może to być ciekawa tkanina, duży obraz czy niebanalny mebel. A jeśli mowa o meblach, to powinny być one albo drewniane, albo z tworzywa sztucznego. Fronty są zazwyczaj gładkie, jednolite, w tym samym kolorze – białym, czarnym, granatowym albo w odcieniach szarości. Mogą być polakierowane, z połyskiem lub zawierać elementy metalu. Sprawdzają się meble modułowe (segmentowe). A co z kolorem ścian? Do minimalistycznego salonu pasują szarości, beże, brązy i jako uzupełnienie barwy intensywne, np. fioletowy czy amarantowy. Kto lubi klasykę, może wybrać czerń i biel. W minimalistycznych wnętrzach sprawdzą się też kontrastowe zestawienia, np. białe ściany i podłoga w kolorze venge. Styl minimalistyczny, choć jest prosty, to jednak wyrafinowany w swej prostocie, dlatego na wielu osobach robi ogromne wrażenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.