ekologiczny wentylator kominkowy

Ogrzewanie domu kominkiem

Układ grzewczy, który wykorzystuje wkład kominkowy jako źródło ciepła, a ciepłe powietrze jako czynnik grzewczy, nazywa się systemem Dystrybucji Gorącego Powietrza, w skrócie DGP. Warto wykorzystać kominek do ogrzewania domu, ale trzeba pamiętać, że nie może on być jedynym źródłem ciepła. Ogrzewanie kominkowe jest bowiem uciążliwe w obsłudze i ma stosunkowo niską sprawność spalania. Mimo wszystko sporo osób decyduje się na użycie kominka jako źródła ciepła i ogrzewa nim dom. W tym celu podłącza się kominek do wodnej instalacji grzewczej albo rozprowadza ciepłe powietrze po całym domu za pomocą właśnie DGP.

wentylator kominkowy zapewni prawidłowy obieg ciepła w tym nowoczesnym mieszkaniu

Ogrzewanie kominkowe; źródło: safetyhome.pl.

Zanim zdecydujemy się na ogrzewanie kominkowe, należy to przemyśleć na etapie wyboru projektu domu. Niezbędny jest bowiem komin, który powinien być wykonany ze stanem surowym budynku. Projekt powinien też zawierać plan kanałów, którymi będzie rozprowadzane ciepłe powietrze. Należy też uwzględnić rodzaj stropu, a pomieszczenia powinny być odpowiednio wyższe, by przewody rozprowadzające powietrze móc ukryć w suficie podwieszanym. Sam kominek najlepiej usytuować w centralnym punkcie domu, gdyż wówczas przewody będą miały przybliżoną długość, a to zapewni równomierne rozprowadzenie ciepła. Jest to niezmiernie istotne zwłaszcza wtedy, gdy nie pomyślimy, by zakupić wentylator kominkowy (kliknij tutaj), który wymusza cyrkulację powietrza.

ekologiczny wentylator kominkowy

Ekologiczny wentylator kominkowy Ekowent; źródło: kratki.com.

O czym jeszcze pamiętać, decydując się na DGP? Bardzo ważny jest układ doprowadzania powietrza do spalania i odprowadzania dymu. Jeśli w przewodzie kominowym jest podciśnienie 10-12 Pa, to taki układ jest wykonany prawidłowo. Siła ciągu zależy od wymiarów przewodu dymowego. Ten musi być dostosowany do wielkości paleniska. Bez wątpienia ogrzewanie kominkiem jest tanie i wydajne, ale zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie, poprośmy o poradę specjalistów, by cały system działał sprawnie i bezawaryjnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.