Rolety dzień-noc

Rolety dzień-noc – plusy i minusy

Wśród najnowszych rozwiązań do aranżacji i dekoracji okien można wyróżnić system rolet day&night, czyli dzień-noc. Pojawia się on coraz częściej w oknach polskich mieszkań. Rolety typu dzień i noc zadowolą nawet najbardziej wymagających klientów. Wśród wielu entuzjastów tego rozwiązania znajdują się jednak też i przeciwnicy, którzy dostrzegają pewne wady tego systemu. Jakie są zalety i wady rolet dzień i noc? Czy warto je zainstalować w swoich oknach?

Roleta day&night

Roleta dzień-noc wolnowisząca; źródło: www.firmadomator.pl.

Główną i chyba najważniejszą zaletą systemu day&night jest zastosowanie dwuwarstwowej tkaniny, która dzięki poziomym pasom o różnej przepuszczalności światła pozwala regulować stopień nasłonecznienia pomieszczenia. Dzięki rolecie dzień-noc możemy całkowicie zasłonić okno wieczorem, zostawić roletę półprzepuszczalną lub całkowicie ją podnieść do góry, korzystając ze światła dziennego. Dodatkowy atut tego typu rolet to możliwość ochronienia się przed spojrzeniami ciekawskich sąsiadów.

Tkanina w roletach dzień-noc ma naprzemiennie ułożone pasy transparentne i zaciemniające, regulujące przepływ światła. Takie rozwiązanie pozwala stworzyć we wnętrzu niepowtarzalny klimat. Kolejny plus tego typu rolet to ich łatwy montaż. Zasadniczo wyróżnia się trzy rodzaje rolet dzień-noc:

Roleta dzień noc

Rolety dzień-noc w kuchni; źródło: www.daw-pol.eu.

  1. klasyczne rolety wolnowiszące – montowane do ściany lub sufitu, dobre do okien dużych i o nietypowych rozmiarach;
  2. mini rolety – zawieszane na mocnej taśmie klejącej lub montowane za pomocą bezinwazyjnych uchwytów bezpośrednio na skrzydle okiennym;
  3. rolety w kasecie – jak w tradycyjnych roletach materiał jest prowadzony w specjalnej ramie, a materiał przylega bezpośrednio do szyby.

Chociaż entuzjaści rolet typu dzień-noc chwalą ich atuty, to jednak nie da się nie zwrócić uwagi na wady. Specyfiką tego typu rolet jest to, że umożliwiają częściowe przesłonienie okna, zaciemnienie lub całkowite odsłonięcie. Posiadacze tych rolet deklarują jednak, że w przypadku tych rolet całkowite zaciemnienie, jak w zwykłych roletach, nigdy nie jest możliwe. Zawsze odrobina światła wpadnie do pokoju, co nie jest zbyt fortunne w przypadku upalnych dni. Zdania są też podzielone, jeśli chodzi o wygląd estetyczny okna na zewnątrz. Jednym się to bardzo podoba, inni poczytują to za mankament. Co ważne, rolety dzień-noc nadają się do wszystkich pomieszczeń (salonu, sypialni, garderoby, łazienki, kuchni), nawet do okien z dużymi przeszkleniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.