Rolety

Rolety rzymskie

Rolety okienne to przesłony, które stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych zasłon. Rolety występują w wielu rodzajach, dlatego ich typ można z łatwością dobrać do aranżacji wnętrza i dostosować do osobistych preferencji domowników. Bogactwo rodzajów rolet, jak i materiałów, z jakich są wykonane, sprawia, że można stworzyć aranżację w każdym stylu – industrialną, minimalistyczną, nowoczesną, rustykalną, romantyczną czy w stylu kolonialnym. Czym wyróżniają się rolety rzymskie i do jakich wnętrz pasują?

Rolety w domu

Szare rolety rzymskie; źródło: royal.org.pl.

Rolety są bardzo wygodne w użyciu. Łatwo nimi manewrować i ustawiać w najbardziej korzystnej pozycji. Co istotne, zabierają mniej miejsca wokół okna niż zwykłe firanki i zasłony. W zależności od tego, jaki stopień zaciemnienia chcemy mieć w pokoju, można wybrać rolety skuteczne zaciemniające pomieszczenia, jak i te wykonane z materiałów przepuszczających światło słoneczne. Warto pamiętać, że im bardziej przezierna roleta, tym mniejszy komfort termiczny panujący we wnętrzu, np. latem w pomieszczeniu może być zbyt gorąco.

Roleta okienna

Delikatne rolety rzymskie; źródło: indecco.pl.

Rolety rzymskie są jednymi z najbardziej popularnych w ostatnim czasie przesłonami podnoszonymi. Tkanina nie zwija się w rolkę ukrytą w kasetce, ale układa się w dekoracyjne poziome plisy. Materiał podnosi się i opuszcza do odpowiedniej wysokości za pomocą zamontowanego z boku łańcuszka lub sznurka. W zależności od efektu, na jakim nam zależy, stosuje się tkaniny o różnej grubości. Nie można jednak przesadzić z tą grubością, gdyż wówczas fałdy nie będą ładnie wyglądały i będzie trudno je udrapować. Na rynku dostępne są gotowe rolety rzymskie, w tym te z tkaniny poliestrowej z aluminiową powłoką izolacyjną. Jeśli zależy nam na modnym i efektownym wnętrzu oraz pięknej dekoracji okna, warto kupić rolety rzymskie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.