Ekspresy do kawy

Rozwiązania i dodatkowe funkcje w ekspresach do kawy

Ekspres

Ekspres do kawy; źródło: polki.pl.

Ekspresy do kawy, które niegdyś można było zobaczyć jedynie w miejscach publicznych czy miejscach pracy, coraz częściej pojawiają się w prywatnych domach. Amatorzy kawy mogą wybierać w różnych  rodzajach ekspresów: kolbowych, automatycznych czy kapsułkowych. Zanim jednak zdecydujemy się na wybrany model ekspresu, często nie wiemy, czym się kierować, dokonując zakupów. Poniżej wymieniono większość zastosowanych rozwiązań i dodatkowych funkcji, jakie mają nowoczesne ekspresy do kawy.

Automatyczne ekspresy (tutaj) mają wiele różnych opcji, z których często nie wiadomo, jak korzystać. Dlatego zanim wybierzesz się na zakupy do sklepu z sprzętem AGD, zapoznaj się z niektórymi funkcjami, jakie posiadają nowoczesne ekspresy do parzenia kawy.

Ekspresy

Różne napoje kawowe przyrządzone w ekspresie do kawy; źródło: cafewysocki.pl.

 1. Rodzaje młynków – automatyczne ekspresy mają wbudowane młynki, tzn. że zawsze można przygotować kawę ze świeżo zmielonych ziaren i nie trzeba ich mielić w osobnym młynku. Starsze rozwiązanie to młynki udarowe. Nowsze rozwiązania to młynki żarnowe – ze stali (wytrzymałe, ale głośne) i ceramiczne (mniej hałasują, ale są też mniej trwałe).
 2. Dysza do spieniania mleka – dostępna w ekspresach ręcznych i automatycznych. Dysza pozwala regulować ciśnienie spieniania mleka.
 3. System spieniania mleka – występuje w ekspresach kolbowych, automatycznych i kapsułkowych. Ekspresy mogą mieć osobny pojemnik na mleko, chociaż wygodniejsze są modele ze zintegrowanym pojemnikiem.
 4. Ekspres ciśnieniowy

  Ekspres ciśnieniowy w kuchni; źródło: stronywnetrza.urzadzamy.pl.

  Płyta do podgrzewania filiżanek – ciepłe filiżanki gwarantują pełnię smaku i aromatu kawy. Dzięki płycie do podgrzewania, która znajduje się na górze ekspresu, nie trzeba za każdym razem samodzielnie podgrzewać filiżanek.

 5. Regulacja twardości wody – za pomocą specjalnego paska testowego sprawdza się twardość wody, a następnie dopasowuje ustawienia ekspresu.
 6. Regulacja wysokości wylotu kawy – dzięki tej opcji można przyrządzić napoje kawowe w filiżankach i kubkach o różnych rozmiarach.
 7. Wyświetlacz LCD – ułatwia obsługę ekspresu i sprawia, że przyrządzenie kawy jest niemal intuicyjne.
 8. Regulacja mocy – ekspres automatycznie dopiera odpowiednią moc do wybranego rodzaju kawy.
 9. Thermblock – system, który zapewnia idealną temperaturę każdej zaparzonej filiżanki kawy.
 10. Podwójna dysza do kawy – pozwala zaparzyć jednocześnie dwie kawy.
 11. Filtr wody – usuwa zanieczyszczenia z wody.
 12. Funkcja „Czekolada” – polecana szczególnie dla amatorów picia czekolady, dostępna w ekspresach na kapsułki i wybranych modelach automatycznych.

Powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich dodatkowych funkcji, jakie mają ekspresy do kawy. Jeśli nie wiemy, co kryje się pod skomplikowanymi nazwami wybranych opcji, zawsze warto zasięgnąć porady specjalisty w sklepie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.