Kominki tradycyjne

Tradycyjne kominki do klasycznych wnętrz

Kominek stanowi przede wszystkim źródło ciepła, ale coraz częściej jest niewątpliwą ozdobą domu albo mieszkania. Najlepiej jego obecność zaplanować na etapie projektowania, aby ustalić istotne kwestie, jak miejsce przewodu kominowego czy miejsce dla biokominka. Ponadto trzeba wziąć pod uwagę kolorystykę wnętrza i styl – kominek powinien pasować do całości aranżacji. Warto też zastanowić się, czy wolimy kominek zamknięty czy z otwartym paleniskiem. Jeśli wybierzemy kominek z wkładem kominkowym, trzeba rozważyć, jakiej wielkości ma być szyba, w jaki sposób będziemy otwierać wkład i jakie wymiary ma mieć palenisko. Warto też przemyśleć aranżację przestrzeni wokół kominka.

Kominek tradycyjny

Kominek w stylu klasycznym na ścianie w złoto-czarne pasy; źródło: kratki.pl.

Aranżacja wnętrza z kominkiem wcale nie jest taka prosta, ponieważ z czasem zmieniają się nasze gusta, moda, materiały, z jakich wykonuje się kominki. Wchodzą coraz to nowsze technologie i bardziej zaawansowane rozwiązania. Jeszcze do niedawna królowały kominki tradycyjne, dzisiaj mamy do wyboru kominki z płaszczem wodnym czy biokominki. Tradycyjny kominek, np. z prostym portalem z marmuru, pasuje nie tylko do wnętrz klasycznych, ale także nowoczesnych, ponieważ dodaje elegancji i nadaje pomieszczeniu zupełnie nowego wyrazu (sprawdź). Większość kominków tradycyjnych posiada przeszklenie z jednej strony – frontowej – przez którą można podziwiać płonący ogień. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zamontować kominek z szybą z dwóch albo trzech stron.

Kominek w salonie

Tradycyjny kominek w nowoczesnym wnętrzu; źródło: kratki.pl.

Kominek powinien stanowić integralną część wnętrza. Jak skomponować salon z tradycyjnym kominkiem? Najlepiej postawić na jasną kolorystykę – jasne meble, żyrandole i materiały wykończeniowe. Do kominka w klasycznym stylu pasować będą gzymsy, listwy przysufitowe i fazowane ramy do drzwi. Interesująco będą się prezentować podwyższane listwy przypodłogowe, np. białe, jeśli aranżację utrzymamy w jasnych barwach. Jeśli mamy miejsce, po bokach kominka ładnie będą wyglądać biblioteczki. Niektórzy decydują się na zawieszenie nad tradycyjnym kominkiem lustra, np. w złotej ramie. Jeszcze inny pomysł, który doda elegancji, to pomalowanie ściany, na której będzie kominek, w złote pasy. Rzeźbiony portal kominkowy to nie anachronizm. Na pewno ładnie będzie komponował się z nowoczesnymi, prostymi wnętrzami. Surowa nowoczesność plus tradycyjny kominek mogą iść w parze!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.