Wzory na ścianach

Wzory na ścianach – niebanalny pomysł na aranżację wnętrza

Myśląc o tym, jak urządzić pokój, salon, korytarz, powinniśmy rozważyć kolor ścian. Kolorowe ściany stanowią bowiem ważny element dekoracji wnętrz. Odpowiednio dobrane farby pozwalają nadać pomieszczeniu niepowtarzalny nastrój i indywidualny charakter. Co więcej, umożliwiają też korygowanie niedoskonałości, nierówności i ukrywanie wad. Jednym z oryginalnych pomysłów na malowanie ścian jest wykorzystanie szablonów i odbijanie wzorów.

Literki i cyferki namalowane za pomocą szablonów; źródło: www.tikkurila.pl

Literki i cyferki namalowane za pomocą szablonów; źródło: www.tikkurila.pl

Coraz większą popularnością cieszą się naklejki ścienne oraz gotowe szablony (wzory florystyczne, geometryczne, cytaty), które można nabyć w marketach budowlanych, specjalnych sklepach farbiarskich oraz sklepach internetowych. Można nawet pokusić się o autorskie inspiracje i wykonanie własnego szablonu, który chcielibyśmy odbić na ścianie.

Interesująca i niebanalna aranżacja wnętrza jest możliwa dzięki szablonom Tikkurila. Można je odbić tylko w konkretnym miejscu w pokoju, które będzie przykuwało uwagę, albo pokryć całe powierzchnie ścian i stworzyć wrażenie tapety. Szablony można łączyć ze sobą albo wykorzystać jeden motyw, który zróżnicujemy, „kolorując” innym rodzajem farb dekoracyjnych. Malowanie z użyciem gotowych szablonów jest łatwe i szybkie.

Oto kolejne etapy:

Duże wzory na ścianie; źródło: www.tikkurila.pl

Duże wzory na ścianie; źródło: www.tikkurila.pl

  • Zanim zaczniesz malować farbą zaplanuj dokładnie rozmieszczenie szablonów na ścianie. Zaznacz ołówkiem na ścianie odstępy między nimi.
  • Przyklej szablon do ściany za pomocą taśmy maskującej.
  • Zanurz gąbkę do tepowania w farbie, a nadmiar odciśnij na kawałku tektury (nadmiar farby podczas malowania może spłynąć pod szablon). Następnie przyciśnij gąbkę do szablonu.
  • Natychmiast po malowaniu zdejmij szablon ze ściany.
  • Umyj szablon w gorącej wodzie, wytrzyj i przymocuj do ściany w następnym wyznaczonym miejscu.     
Wzór na ścianie jako element dekoracyjny pomieszczenia; źródło: www.tikkurila.pl

Wzór na ścianie jako element dekoracyjny pomieszczenia; źródło: www.tikkurila.pl

Zanim rozpoczniesz malowanie z użyciem szablonów, najpierw zawsze sprawdzaj, czy ściana jest gładka, bez pęknięć i rys. Inną metodą na aranżację wnętrza jest malowanie dużych wzorów z użyciem rzutnika. Za pomocą rzutnika wyświetlamy szablon na ścianie, delikatnie odrysowujemy go ołówkiem, a następnie kontur wypełniamy farbą, używając małego wałka i pędzelka przy krawędziach.

Myślisz, że aranżacja wnętrza to skomplikowana sprawa? Wcale nie! Wystarczy poszukać inspiracji. Ja znalazłam ciekawe pomysły na stronie Tikkurila – aranżacja wnętrza. Zobacz, jak malować oryginalne wzory, jak uzyskać efekt trójwymiarowy za pomocą wałka do powierzchni fakturalnych, jak ożywić nudne wnętrze za pomocą pędzla i farby!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.