Rolety

Zaciemniony pokój, czyli rzecz o roletach

W upalne dni szukamy miejsc, w których możemy odpocząć i zaleźć wytchnienie. Problem pojawia się, gdy nawet we własnym mieszkaniu nie możemy się zrelaksować, bo przez okna wpada dużo światła i pomieszczenia szybko się nagrzewają. Jak ochronić mieszkanie przed słońcem? Niezawodną i tanią metodą ochrony przed promieniami słonecznymi jest montaż rolet okiennych.

Roleta

Ciemna roleta do sypialni; źródło: pinterest.com.

Wewnętrzne rolety okienne zapewniają odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. Dzięki nim w mieszkaniu nie jest za gorąco. W zależności od naszych potrzeb i efektu, na jakim nam zależy, możemy wybrać rolety transparentne (przepuszczające część światła), w pełni zaciemniające pomieszczenie i rolety typu „dzień i noc”.

Rolety okienne

Rolety w pokoju dziennym; źródło: pinterest.com.

Rolety transparentne to takie, które zatrzymują światło tylko do pewnego stopnia, zatem nie stanowią 100% ochrony przed promieniami. Ten rodzaj rolet świetnie nadaje się do pokojów, w których przebywamy w ciągu dnia, czyli do salonu, kuchni, jadalni oraz do pomieszczeń na niższych kondygnacjach, gdzie częściowy cień dają drzewa i inne budynki zlokalizowane w pobliżu domu. Rolety transparentne dzięki swoim właściwościom, fakturze i rodzajowi tkaniny zapewniają prywatność. Im ciemniejszy kolor rolety, tym mniej światła przedostanie się do środka mieszkania.

Rolety

Rolety jako oryginalna ozdoba okien; źródło: pinterest.com.

Rolety zaciemniające nie przepuszczają światła, zatem w lecie gwarantują chłód i cień. Ten typ rolet najlepiej sprawdza się we wnętrzach, w których przebawmy rzadko, czyli na przykład w sypialniach oraz w pokojach na wyższych kondygnacjach. Czasami niektóre rolety są pokryte specjalną srebrną powłoką, która skutecznie odbija promienie ultrafioletowe. Membrana w największym stopniu zapobiega nagrzewaniu wnętrz.

Kolejny rodzaj rolet to rolety „dzień i noc”. Składają się z tkaniny ułożonej w naprzemienne, poziome pasy – raz transparentne, raz zaciemniające. W ten sposób można kontrolować ilość światła, jaka dostanie się do środka oraz uzyskać w zależności od potrzeb efekt pełnego albo częściowego zacienienia. Rolety to nie tylko dobry sposób na ochronę przed żarem w upalne dni, ale też sposób na prywatność. Rolety są łatwe w montażu, niezawodne i niejednokrotnie stanowią efektowną dekorację okna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.