Meble i podłoga – jak dobrać, by ze sobą współgrały?

Jeszcze nie tak dawno znane były tylko dwa rodzaje podłóg – płytki PCV i parkiet. Najczęściej przykrywano je dywanem, żeby nie rzucały się w oczy. Dzisiaj przy urządzaniu wnętrza podłoga jest bardzo ważna, a oferta „podłogowa” ogromna. Jak dobrać podłogę, by korespondowała z aranżacją wnętrza?

Deska barlinecka w kolorze dąb honey molti na podłodze salonu

Deska barlinecka w kolorze dąb honey molti na podłodze salonu

Najważniejsza zasada obowiązująca przy urządzaniu domu to ta, by nie mieszać zbyt wielu gatunków i kolorów drewna. Listwy przypodłogowe powinny być z tego samego drewna co podłoga. Drzwi – najczęściej drewniane – mogą być o dwa tony ciemniejsze lub jaśniejsze niż podłoga, ale należy unikać zbyt wyraźnych kontrastów. Coraz większą popularnością, ze względu na estetykę i jakość wykonania, cieszy się deska barlinecka. W sklepie budowlanym NOMI można znaleźć szeroką ofertę deski podłogowej Barlinek – od jasnej tonacji w kolorze dębu do ciemnej w kolorze sapella (Zobacz NOMI – deska barlinecka) to trwały i solidny materiał, który z pewnością sprawdzi się przez wiele lat.

Deska podłogowa Barlinek Jatobe Easy

Deska podłogowa Barlinek Jatobe Easy

Jeśli decydujemy się na drewnianą podłogę, należy pamiętać, by kolorystycznie korespondowała ona z meblami, ramami okiennymi, parapetami, drzwiami czy innego rodzaju wykończeniami z drewna. W końcu podłoga nie jest jedynym drewnianym elementem wnętrza. Dojdą też później inne drewniane elementy – meble, które nie mogą być „oderwane” od całościowego pomysłu na aranż. Jeżeli nie wiemy do końca, w jakim stylu chcemy urządzić mieszkanie, najbezpieczniej jest wybrać podłogę neutralną, tradycyjną. Jest ona dostępna wśród deski barlineckiej: buk naturalny, buk parzony, dąb, dąb czerwony.

Deska barlinecka w kolorze buka naturalnego, jesionu, klonu i wiązu to podłoga zdecydowanie jasna. Takie podłogi optycznie powiększają wnętrze. Aby w pełni zaprezentować walory takich podłóg, należy dobrać do nich odpowiednie meble. Doskonale na ich tle będą się prezentowały meble o czystych kolorach, np. granatowe czy czerwone. Meble z jasnego drewna mogą za bardzo zlewać się z podłogą i sprawiać wrażenie monotonii. Bardzo chętnie wybieranym rodzajem deski barlineckiej jest efektowna ciemna podłoga o wyraźnym rysunku słojów, tzw. podłoga egzotyczna. I tutaj również szczególnie bogaty jej wybór znajdziemy w ofercie deski barlineckiej: buk parzony (antic), dąb (antic), orzech, padouk, badi, tali, merbau, jatobe (diamentowa czereśnia). Decydując się na ciemny kolor deski barlineckiej, musimy zdawać sobie sprawę, że tego typu podłoga we wnętrzu jest dominującym elementem i przesądza o jego stylu. Trzeba wiedzieć, że jasne podłogi kojarzą się ze stylem wiejskim czy skandynawskim, zaś podłogi ciemne – z antyczno-orientalnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.