Garderoba – szafa XXI wieku

Jak to zwykle z ubraniami bywa – ciągle ich przybywa – a miejsca w szafie coraz mniej. Niby ciągle sobie powtarzamy, że zrobimy selekcję ciuchów, ale na czczych życzeniach się kończy. Dobrym rozwiązaniem na tego typu problemy jest garderoba. Jeżeli to możliwe, garderobę najlepiej zaplanować już na etapie projektowania domu czy mieszkania. Na garderobę nadaje się niezbyt ustawna wnęka – najlepiej w pobliżu sypialni lub łazienki. Wydzielenie garderoby w domu jest bardzo ergonomiczne i praktyczne. Pozwala zaoszczędzić wiele miejsca i ułatwia utrzymanie porządku. W dużym domu w garderobie można dodatkowo zaplanować przestrzeń na lustro, przebieralnię czy toaletkę.

Dobrze rozplanowana garderoba ułatwia utrzymanie porządku

Dobrze rozplanowana garderoba ułatwia utrzymanie porządku

Garderoba to także rozwiązanie ekonomiczne. Gotowe szafy wolnostojące czy szafy do zabudowy kosztują zdecydowanie więcej niż drzwi do garderoby. Poza tym garderobę można też umieścić pod niezbyt ustawnymi skosami. Trudno określić, jaką powierzchnię powinna mieć idealna garderoba.

Garderoba umieszczona za drzwiami przesuwnymi

Garderoba umieszczona za drzwiami przesuwnymi

Z reguły ma na tyle dużo miejsca, że wystarcza jej nie tylko na odzież i obuwie, ale też na ręczniki, obrusy, pościel itd. Garderoba na pewno nie może być zbyt mała. Powinna mieć tyle przestrzeni, by można było wejść do środka. Zalecane minimum powierzchni na garderobę to 3,5 m², choć należy pamiętać, że jej funkcjonalność w dużej mierze zależy od kształtu. Na każdy rodzaj ubrań można wydzielić osobne półki, co pomaga utrzymać porządek.

Do garderoby najlepiej wybrać kilka krótkich drążków, szafki, półki, szuflady i kosze. Jeśli nie planujemy zamknięcia szaf, warto zdecydować się na pokrowce i pudła, by ubrania się nie kurzyły. Garderoba to nie tylko duża szafa. Należy w niej zadbać o dobre oświetlenie. Świetnie się sprawdzą punktowe lampki na suficie i na ścianach. Praktycznym rozwiązaniem jest czujnik włączający światło, gdy ktoś wejdzie do środka. W garderobie konieczna jest również wentylacja, ponieważ nie zawsze odwieszamy ubrania suche i pachnące. Bez wentylacji garderoba zacznie pachnieć stęchlizną i pleśnią. Jeśli chodzi o drzwi, najczęściej montuje się modne drzwi przesuwne, które pozwalają zaoszczędzić wiele miejsca w pomieszczeniu i wyglądają nowocześnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.