Źródło: Pinterest

Gdy maluch boi się ciemności

Często się zdarza, że dzieci nie chcą same spać, gdyż boją się ciemności. Żadne namowy  nie pomogą, dopóki nie uda nam się przekonać małego domownika, że pod łóżkiem naprawdę nie meszka potwór albo nie minie kolejna fala lęku separacyjnego – rozwojowego lęku, którego nie da się ani zagadać, ani przeskoczyć.

Żeby maluch czuł się w swoim pokoju komfortowo nie tylko w nocy, ale także zawsze, kiedy robi się ciemno – nadciąga burzowa chmura czy gwałtowna zamieć – warto pomyśleć o systemie lamp i lampek, które nie tylko rozjaśnią mrok, ale także będą przyciągały uwagę w inny sposób. Lampa w dziecinnym pokoju może być równocześnie zabawką, budzikiem, projektorem, radiem…

lampa dziecięca

Źródło: Pinterest

Łatwiej chyba powiedzieć, czym być nie może – producenci prześcigają się w pomysłach. Od kiedy w naszych domach zagościła technologia LED, lampki przybierają bardzo fantazyjne kształty. Magiczne diody wmontowywane są w przedmioty wykonane z tworzywa sztucznego, które się nie nagrzewa i nie ma ryzyka poparzenia się. Dziecko może więc swoją lampę – magiczną kulę, która zmienia kolory czy ukochanego zwierzaka – zabrać nawet pod kołdrę, pod którą, jak się nagle okazuje, nie tylko nie ma żadnych potworów, ale można wręcz wyczarować fantastyczną kryjówkę; bajkową krainę, do której nie mają wstępu dorośli.

Najlepiej, żeby w pokoju dziecka było wiele źródeł światła o różnym natężeniu. Lampki nocne powinny być zaopatrzone w energooszczędne żarówki albo diody LED, bo przed nimi w każdej dobie wiele godzin nieustannego świecenia. Pocieszeniem jest fakt, że w końcu każdy z nas zaczyna spać w zaciemnionym pomieszczeniu, a wszelkie lęki nocne wkłada sobie… pod poduszkę. To wyłącznie kwestia czasu. Chociaż lampy bywają teraz takie piękne, że czasem po prostu szkoda je gasić. Zwłaszcza jeśli przypominają nam nasze własne dzieciństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.