źródło: pixabay.com

Kontrowersje wokół lampionów na weselu

Dziś kilka słów o pozytywnym świetle emitowanym przez lampiony szczęścia. Pokazy świetlne przy ich użyciu stały się atrakcją wielu polskich wesel. Chińskie lampiony wykorzystywane są również podczas spotkań biznesowych i innych uroczystości rodzinnych, takich jak rocznice, urodziny i imieniny. Są integralną częścią kultury azjatyckiej, wypuszczane co roku w święta są symbolem odstraszania problemów i przyciągania szczęścia. Najpiękniejsze efekty dają nocą. Ale czy są bezpieczne? Lampiony szczęścia mają swoich zwolenników i jeszcze więcej przeciwników.

źródło: pixabay.com

źródło: pixabay.com

Balonowe atrakcje

Chińskie lampiony unoszą się w powietrze na ten samej zasadzie, co balony na gorące powietrze. Wykonane są z dość delikatnego papieru. W ich wnętrzu znajduje się mała świeczka oraz woskowy materiał palny. Podniebne atrakcje świetlne gromadzą gości weselnych w tym samym miejscu, najczęściej pod salą. Wszyscy uroczyście podpalają świeczkę i unoszą swoje lampiony w powietrze. Setki kolorowych źródeł światła unosi się ku niebu. Wszyscy cieszą się widokiem, nie myśląc o tym, że każdy lampion stanowi przecież zagrożenie zarówno dla środowiska, jak i dla otoczenia.

Niebezpieczeństwo w powietrzu

Lampiony w końcu opadają i szybko znikają z oczu gości weselnych. Co się z nimi dzieje? Czy ktoś się nad tym zastanawia? Papierowe otoczki stają się śmieciami. Nie wspomnę o tym, że mogą być przyczyną pożaru upraw rolników. Wystarczy, że jeden płonący lampion upadnie na łany zbóż i już staje się zagrożeniem. Akcesoria te również są niebezpieczne dla samolotów, ponieważ stanowią przeszkodę w ruchu powietrznym.

Nie wiele osób zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie stoją za tą atrakcją weselna. Warto zastanowić się, czy zgodzić się na taki punkt programu przyjęcia. Z pewnością należałoby zawiadomić straż pożarną i skontaktować się z najbliższym portem lotniczym. Ponadto konieczne jest pisemne pozwolenie na tego typu pokaz na weselu. Czy wszyscy o tym pamiętają? Wątpię! Przeciwnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.