Lampy do jadalni nad stołem

Stół w jadalni jest miejscem szczególnym, bo przy nim mają miejsce spotkania z najbliższymi, to serce każdego domu, przestrzeń integracji międzyludzkiej i budowania pozytywnej atmosfery. Niezależnie od tego jaką powierzchnię ma stół, warto go udekorować tekstyliami i oświetlić drobnymi elementami. W końcu jadalnia jest prawdziwą ozdobą naszego domu, warto zadbać o oświetlenie, które stworzy odpowiedni nastrój.

Czerwone lampy współgrające kolorystycznie z aranżacją jadalni (źródło:www.dom.pl)

Czerwone lampy współgrające kolorystycznie z aranżacją jadalni (źródło:www.dom.pl)

Oświetlenie jadalni powinno być funkcjonalne, nie może nam przesadzać przy spożywaniu posiłków, zatem nie może oślepiać siedzących przy stole gości. Łagodne i ciepłe światło wychodzące z lamp widzących nad meblem to chyba najlepsze rozwiązanie oświetleniowe do każdej jadalni. Duże lampy wiszące nad stołem sprawdzają się zarówno w pomieszczeniach o nowoczesnym charakterze, jak i w tradycyjnym. Im większe oświetlenie, tym lepiej. Najlepiej niech to będą dwie lub trzy lampy oświetlające blat stołu z góry. Kiedy mebel nie należy do największych, wystarczy jeden żyrandol lub duża lampa wisząca rzucająca światło na środek stołu. Podstawą aranżacji jadalni jest harmonijne powieszenie lamp, najlepiej jedna po drugiej. Punkty świetlne powinny być w tej samej stylistyce współgrającej z wystrojem jadalni.

Nowoczesna jadalnia wyposażona w lampy na kształt łez (źródło:www.dom.pl)

Nowoczesna jadalnia wyposażona w lampy na kształt łez (źródło:www.dom.pl)

W sklepach z oświetleniami najwięcej lamp wiszących ma kształt tuby, dużej kuli lub dzwonu. Modne są także oświetlenia przypominające wyglądem sople i łezki.  Jeżeli chodzi o kolorystykę, to mamy do wyboru całą paletę. Wielokolorowe abażury nie są jednak w modzie, dekoratorzy wnętrz koncentrują się bardziej na monochromatycznych deseniach współgrających z innymi elementami pomieszczeń, zwłaszcza barwą ścian i zasłon.

Lampiony biało-niebieskie w morskiej stylizacji (www.beautifulsolution.blogspot.com)

Lampiony biało-niebieskie w morskiej stylizacji (www.beautifulsolution.blogspot.com)

Jeżeli decydujemy się w jadalni na boczne oświetlenie, np. kinkiety, warto pamiętać, aby były tego samego koloru co lampy nad stołem. Przy wyborze żarówek do oświetlenia, weźmy pod uwagę zakup białych i bardzo matowych żarówek energooszczędnych, które mają niski współczynnik odbicia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.