Oświetleniowe dzieła sztuki – lampy witrażowe

Kolorowe szkiełka stanowiące kontur rysunku na szkle to witraże, które znane były jeszcze w czasach starożytnych, chociaż dopiero w średniowieczu zostały rozpowszechnione w budownictwie sakralnym. Do dziś witraże stanowią ozdobę kościołów. Wciąż podziwiane za perfekcyjną i finezyjną technikę malarstwa na szkle cieszą oczy wiernych. Malowanie na szkle to prawdziwa sztuka. Przedmioty z elementami witrażu są szczególnie pożądane do ozdoby domu. Lampy witrażowe podświetlone dają niepowtarzalny efekt we wnętrzach.

 

Ferie barw na szkle według Tiffaniego

lampa witrażowa z kloszem pomalowanym w owocowe drzewko

źródło: http://witrazowe.com.pl

Louis Comfort Tiffan w 1895 roku wprowadził nową technikę łączenia szkieł witrażowych, dzięki temu możliwe było przygotowanie szklanych abażurów lamp za pomocą lutowania cyną. Lampy zaprojektowane przez artystę stały się elementem charakterystycznym dla polskiej secesji. W wielu zamożnych domach lampy witrażowe zdobiły stoły, komody, podłogi, sufity i ściany. Były wyznacznikiem luksusu i bogactwa. Szkło witrażowe było produktem niepowtarzalnym i unikalnym. Przygotowanie takiej lampy zajmowało sporo czasu artyście, bo malowanie  wiązało się  z precyzją i nakładem pracy.

Lampy witrażowe niegdyś dodawały uroku wnętrzom w stylu klasycznych, magnackim i arystokratycznym. Do dziś cieszą oko i pobudzają wyobraźnię. Są przedmiotem marzeń niejednej pani domu, którą dobrze odnajduje się w we wnętrzach klasycznych lub stylizowanych na retro. Ale kto powiedział, że olśniewające wirażowe abażury nie będą dobrze wyglądać w nowoczesnych aranżacjach?! W mimimalistycznym salonie mogą być kropką nad “i” lub dodatkiem przełamującym aranżacyjną nudę 🙂

Lampy pobudzające zmysły

lampy witrażowe stołowe w formie drzewa - wierzby

źródło: http://witrazowe.com.pl

Technika łączenia folii miedzianej z cyną przetrwała do XXI wieku. W Polsce możemy zamówić lampy witrażowe wykonane zazwyczaj z mosiądzu. Ich obecność w salonie czy gabinecie sprawia, że pomieszczenia nabierają jeszcze więcej elegancji i presiżu 🙂 Zaświecona lampa stojąca na komodzie wykreuje wyjątkową atmosferę dawnych lat oraz zbuduje intymny klimat sprzyjający relaksowi. Lampa witrażowa w domu to dzieło sztuki oddziałujące na wyobraźnię. Można się na nią patrzeć bez końca, wypatrując w niej piękne rysunki na szkle, które niewątpliwie cieszą oczy każdego, kto lubi malarstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.