Miękkość pod stopami

Wzorzysty czy jednobarwny, ciemny czy jasny, okrągły czy kwadratowy, wełniany czy syntetyczny? Wybór dywanu powinien być uzależniony nie tylko od gustu i upodobań, ale także od rodzaju pomieszczenia i zdrowia mieszkańców. Monochromatyczne wnętrze można ożywić dywanem w intensywnym kolorze lub kontrastowym, żywym wzorze. Doda on spokojnemu wystrojowi dynamiki i bardziej zdecydowanego charakteru. Taki dywan nie jest jednak odpowiedni do pokoju, w którym chcemy się wyciszyć i zrelaksować. Tu spełni swoje zadanie kobierzec w odcieniu stonowanym, spokojnym, zgranym z otoczeniem. Gdy w domu są małe dzieci, zrezygnujmy z dywanów w pastelowych barwach. Na wzorzystych mniej widać plamy, często trudne do usunięcia, jakich z pewnością nie zabraknie, dopóki dzieci nie podrosną.

Luksusowy dywan do salonu; źródło: www.worldlux.pl.

Luksusowy dywan do salonu; źródło: www.worldlux.pl.

Przy wyborze dywanu nie wystarczy kierować się jego urodą i kolorystyką. Współczesne kobierce mogą być tkane z różnych materiałów (np. bawełny, polipropylenu, wełny, jedwabiu, akrylu czy poliamidu). Dywany wełniane produkowane są z wełny owczej. Są elastyczne i sprężyste, doskonałe pod ciężkie meble. Wełniane dywany pochłaniają do 30% wilgoci, utrzymując mikroklimat w pomieszczeniu. Jeśli w pokoju jest zbyt duża wilgotność, jej nadmiar jest odbierany przez dywan. Gdy powietrze jest suche, dywan oddaje zatrzymaną wilgoć.

Wzorzysty dywan do pokoju dziecięcego; źródło: www.e-dywany.pl.

Wzorzysty dywan do pokoju dziecięcego; źródło: www.e-dywany.pl.

Alergicy powinni zdecydować się na dywan syntetyczny. Wykonany z akrylu, polipropylenu i poliestru będzie odporny na działanie grzybów, moli i bakterii, i tym samym bezpieczny dla osoby uczulonej na te organizmy. Syntetyczne kobierce są praktyczne także z powodu swej odporności na działanie chemikaliów. Można im zarzucić łatwopalność, jednak niektóre sztuczne włókna nowej generacji, podobnie jak wełna, nie są palne, tylko się topią. Dobrze dobrany dywan nada pomieszczeniu charakteru i będzie niewątpliwą ozdobą wnętrza.

Dywan szydełkowy; źródło: art-madam.pl.

Dywan szydełkowy; źródło: art-madam.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.