Podgrzewacze Junkers

Typy podgrzewaczy wody

Bardzo często w domach ciepłą wodę podgrzewa się w kotłach lub podgrzewaczach, które są instalowane w kotłowni albo pomieszczeniu gospodarczym. Zanim jednak wybierzemy konkretny model podgrzewacza, warto mieć świadomość, że istnieje wiele ich rodzajów. Wyróżnia się podgrzewacze pojemnościowe (tzw. bojlery) – zazwyczaj w formie walca, o sporych rozmiarach, jak i podgrzewacze przepływowe o estetycznym, kompaktowym wyglądzie.

Podgrzewacz wody

Gazowy podgrzewacz wody; źródło: www.rynekinstalacyjny.pl.

W przypadku podgrzewaczy przepływowych nie ma strat wynikających ze stygnięcia wody w zbiorniku, kiedy akurat się jej mniej zużywa. Z drugiej strony nie ma co liczyć na tak dużą ilość ciepłej wody o odpowiedniej, stałej temperaturze, jaką dostarcza bojler. Przepływowy podgrzewacz wody, zasilający kilka punktów czerpalnych, powinien mieć moc kilkunastu kW. Elektryczne podgrzewacze o mocy powyżej 6 kW muszą mieć zasilanie trójfazowe (400 V). Z kolei w instalacjach z hydroforem, w których ciśnienie wody się waha, należy liczyć się ze zmianami temperatury ciepłej wody.

Podgrzewacz przepływowy

Gazowy podgrzewacz przepływowy w łazience; źródło: junkers.pl.

Warto też pamiętać, że podgrzewanie wody gazem jest bardziej ekonomiczne niż podgrzewanie jej za pomocą energii elektrycznej. Warto zatem skorzystać z urządzeń gazowych. Podgrzewacze przepływowe działają tylko wtedy, gdy potrzebujemy ciepłej wody, czyli w momencie odkręcenia kranu. Dzięki małej wielkości można je instalować w pobliżu wanny, prysznica, zlewu albo umywalki. Na rynku dostępne są podgrzewacze przepływowe o różnej mocy grzałek i innym sposobie sterowania, np. podgrzewacze ze sterowaniem elektronicznym, podgrzewacze ze sterowaniem hydraulicznym, podgrzewacze jednopunktowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.