LCD, LED, OLED –jaki telewizor wybrać?

Na rynku RTV jest ogromny wybór urządzeń, które oferują wiele możliwości. Wybór telewizora do domu może przyprawić o zawrót głowy, warto przede wszystkim kierować się technologią wyświetlania obrazu. Kiedyś jedyną możliwością były telewizory kineskopowe. Dziś wystarczy wejść do pierwszego lepszego sklepu, aby zauważyć tajemnicze skróty obecne na etykiecie: LED, LCD, OLED, FULL HD czy ULTRA HD. Jaki telewizor zatem kupić?

źródło: pixabay.pl

źródło: pixabay.pl

Telewizory LCD

Technologia LCD sprawia, że obraz powstaje poprzez zmianę polaryzacji światła, występującą wskutek zmiany położenia cząsteczek ciekłego kryształu. Oznacza to, że białe światło przechodzi przez miliony pikseli, w efekcie powstaje kolor. Telewizory LCD są dla osób, które zamierzają kupić urządzenie z mniejszym ekranem niż o przekątnej 40 cali. To opcja dla tych, którzy nie chcę wydawać dużo pieniędzy na sprzęt RTV. Ich cena jest dość niska, ale wiąże się z tym naprawę słaba jakość obrazu. Dlatego w sklepach z RTV coraz mniej modeli LCD, które zostały wyparte przez LED.

Telewizory LED

To ulepszona wersja telewizorów LCD. Mają one dwa rozwiązania technologiczne: EDGE LED oraz FULL LED. Te pierwsze jest tańsze, bo diody zlokalizowane są przy krawędziach urządzenia, co wpływa na nierównomiernie podświetlenie matrycy. Te drugie mają diody rozmieszczone na całej powierzchni wyświetlacza, dlatego są o wiele droższe. Telewizory LED to rozwiązanie dla osób, które poszukują urządzenia o niskim zużyciu energii. Mają naprawdę dobrą jakość obrazu, sprawdzą się zarówno do oglądania filmów, jak i do gry na konsoli. Mają świetnie odwzorowanie koloru i charakteryzują się najwyższą wartością współczynnika kontrastu. Są to wciąż drogie telewizory, zakup ich to spory wydatek.

Telewizory OLED

Najbardziej zaawansowane pod względem technologicznym są telewizory OLED, co oczywiście ma wpływ na wyższą cenę za model. Są bardzo cienkie, mają naprawdę dobrej jakości obraz. Piksele są tworzone przez pojedyncze diody, dlatego wartość kontrastu, kąt widzenia, jasność kolorów – to wszystko spełnia ogromne oczekiwania bardzo wymagających użytkowników. Modele są super lekkie i wygodne. Jedyną wadą jest cena –  waha się od około 8000 do 30000 złotych.

źródło: FrazPC

źródło: FrazPC

HD, FULL HD czy ULTRA HD

Rozdzielczość ekranu to ważny parametr każdego telewizora. Składa się na nią liczba pikseli. Im wyższa rozdzielczość, tym obraz będzie bardziej szczegółowy. Warto jednak wziąć pod uwagę, że im większa przekątna telewizora, tym zagęszczenie pikseli jest mniejsze. Zatem bardzo popularną rozdzielczością jest HD ready – wykorzystuje się ją w tańszych odbiornikach. FULL  HD to rozdzielczość równa 1920  x 1080 px, pozwala na wyświetlanie wielu szczegółów oraz kolorów. Telewizory o takiej matrycy występują w kinie domowym z odtwarzaczem Blue-Ray. Telewizory ULTRA HD mają także oznaczenie 4K – to obecnie najlepsze modele na rynku, wyświetlają około  8 mln pikseli na ekranie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.