Pies w domu

Kącik dla psa w domu

Pies jest przez wielu ludzi traktowany jako członek rodziny, najlepszy przyjaciel. A jeśli jest to nasz przyjaciel, to warto o niego zadbać. I nie mam tutaj na myśli dylematów w stylu, jaka karma dla owczarka niemieckiego będzie najlepsza, czy w jakim ubranku najlepiej będzie się prezentował malutki york, co raczej zatroskanie o to, jak urządzić w domu psi kącik, jak sprawić, by nasz pies czuł się dobrze i bezpiecznie w naszym mieszkaniu. Oczywiście odpowiednia dieta jest ważna, ale warto też zadbać o legowisko naszego pupila.

Miska dla psa

Karmienie psa; źródło: www.sat2way.pl.

Decydując się na wprowadzenie szczeniaka do domu, trzeba mieć świadomość, że nie jest to takie proste. Rozłąka z matką, z rodzeństwem może być dla zwierzęcia bolesna. Piesek może skomleć, zwłaszcza w nocy. Nie zostawiajmy go samego, bo będzie czuł się zagubiony i niepewny. Szczenię powinno mieć swoje własne miejsce do spania i jedzenia, własne terytorium. Przed snem psa powinniśmy zanieść na legowisko i przez chwilę mu potowarzyszyć. Warto pod kocyk położyć butelkę z ciepłą wodą, która będzie „udawała” ciepło matki. Pies może piszczeć, ale nie możemy ulec i przenieść go do łóżka. W przypadku dużych ras psów jest to zakaz bezwzględny.

Psi kącik

Kącik dla psa w domu; źródło: anciowezachcianki.blogspot.com.

Legowisko powinno być ciepłe i miękkie, ale od razu nie kupujmy najlepszego i najdroższego. Szczeniętom wyrastają zęby, wówczas wszystko gryzą, zatem zakup porządnego legowiska może okazać się przedwczesny. Na początek wystarczy tekturowe pudełko wyłożone starymi ręcznikami, które potem można zastąpić wiklinowym koszem, materacem, poduszką albo pryczą dla dużych psów. Codziennie trzeba dbać o czystość legowiska, tzn. trzepać materac i kocyk psa, a zabrudzone uprać. Psi kącik najlepiej umiejscowić w miejscu ciepłym, np. blisko grzejnika czy w pobliżu pieca.

Legowisko dla psa

York w legowisku; źródło: www.york-shop.pl.

Biorąc psa do domu, uczmy go czystości – zawsze po spacerze wycierajmy mu łapy i sierść, gdy jest mokra. Skoro pies ma własne miejsce do spania, powinien mieć też swoje miejsce do jedzenia. Najlepiej, by było to w kuchni albo w jej pobliżu. Pies jest szczęśliwy, gdy może jeść w tym samym czasie, co reszta domowników. Oprócz legowiska trzeba zadbać o odpowiednie miseczki dla psa, karmę, naczynia na wodę. Podczas karmienia zwierzęcia pod miski możemy podścielić gazety, by łatwiej nam było sprzątać resztki, które pies rozrzuci. Pupil w domu to na pewno frajda, ale warto również mieć świadomość, że odpowiedzialność i obowiązek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.