Sport w domu

Trening w zaciszu domowym jest wygodny i niekrępujący. Dlatego coraz więcej osób urządza w domu pokój sportowy albo przynajmniej kącik do ćwiczeń. Fitness club przeznaczony do użytku całej rodziny, a czasem przyjaciół, można urządzić w różnych miejscach domu. Jeśli nie dysponujemy specjalnym pomieszczeniem, które można przeznaczyć na pokój sportowy, można zrealizować program minimum: wystarczy 2-3 m kw. wolnej powierzchni w sypialni, przedpokoju czy łazience. Praktyczne jest usytuowanie sprzętu sportowego w sypialni. Wystarczy wówczas wolne miejsce na rower treningowy albo na materac gimnastyczny, który po ćwiczeniach zwijamy i chowamy do szafy lub pod łóżko. Na ścianie w pokoju do pracy, sypialni albo innym pomieszczeniu można zamontować wielofunkcyjną drabinkę do ćwiczeń, a w drzwiach – drążek do podciągania. W pokoju dziecinnym drabinkę gimnastyczną można przymocować do łóżka – nie zajmuje wtedy dodatkowego miejsca. Jeśli nie mamy miejsca na większe przyrządy, w dowolnym miejscu można urządzić minikącik do ćwiczeń, stawiając półkę lub szafkę na drobny sprzęt sportowy taki, jak: skakanka, hantle lub sztangi z wymiennymi talerzami, mankiety obciążające, pas, rękawiczki, waga.

Domowa siłownia; źródło: muratordom.pl.

Domowa siłownia; źródło: muratordom.pl.

Na cele treningowe nadają się również niewielkie aneksy sportowe przy pomieszczeniach o innym przeznaczeniu. Taki aneks powinien mieć powierzchnię 3-4 m kw., warto więc o nim pomyśleć już na etapie projektowania domu. Aneks sportowy można wydzielić z pomieszczenia o innej funkcji, jeśli jest ono większe niż przeciętne i nie stanie się przez to mniej wygodne. Jeśli to będzie korytarz lub przedsionek, to powinien on mieć szerokość przynajmniej 2 m. Jeśli garderoba, sypialnia czy łazienka – powinny mieć przynajmniej 2 m wolnej ściany na ustawienie wybranych urządzeń lub miejsce na głęboką szafę na przyrządy, a także minimum 2 m kw. na ich użytkowanie. Dobrym rozwiązaniem jest wnęka w ścianie, ukryta za drzwiami przesuwnymi lub ścianką żaluzjową. Kiedy ćwiczymy, drzwi pozostawiamy otwarte.

Kącik do ćwiczeń; źródło: muratordom.pl.

Kącik do ćwiczeń; źródło: muratordom.pl.

Jeśli nie planowaliśmy domowej siłowni, na niewielki pokój sportowy możemy przeznaczyć pomieszczenie, które czasowo służy innym celom, np. sypialnię dla gości. Warto wtedy tak dobrać sprzęt sportowy, aby przynajmniej jego część łatwo było przestawić lub schować. W pomieszczeniu, które służy wyłącznie do ćwiczeń, łatwiej zadbać o odpowiednie warunki: niższą temperaturę, odporną na uderzenia posadzkę. W przeciwieństwie do kącików urządzonych w pomieszczeniach o innej funkcji, można tam ćwiczyć, nie zakłócając nikomu spokoju. Urządzenia sportowe mogą mieć swoje stałe miejsce – nie trzeba ich składać, przestawiać czy chować. Aby zmieścić tam cztery czy pięć urządzeń sportowych, powierzchnia pokoju powinna mieć minimum 12 m kw. Domowa sala sportowa jest miejscem na większy zestaw urządzeń przeznaczonych do liczniejszej usportowionej rodziny. Przykładowo dla sześciu urządzeń sportowych powierzchnia sali nie powinna być mniejsza niż 20 m kw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.