Kuchenka gazowa

Miejsce na kuchenkę gazową

Kuchnia to serce domu. Tutaj nie tylko gotujemy, ale też spotykamy się z rodziną i rozmawiamy podczas spożywania wspólnych posiłków. Chyba nikt nie wyobraża sobie kuchni bez kuchenki, na której można przyrządzać smaczne dania. W jakim miejscu najlepiej umieścić kuchenkę gazową w mieszkaniu? Kuchenka gazowa to nie tylko miejsce, na którym ma ładnie prezentować się garnek. Bez względu na to, czy gotujesz obiad z trzech dań, czy tylko od czasu do czasu usmażysz jajka, by kuchenka długo i bezawaryjnie ci służyła, musisz ją odpowiednio umiejscowić. O czym pamiętać, aranżując kuchnię?

Płyta gazowa

Wyposażenie kuchni – oryginalna płyta gazowa; źródło: czterykaty.pl.

Wybór miejsca dla kuchenki gazowej jest uzależniony nie tylko od upodobań właściciela mieszkania, ale są pewne wytyczne i akty prawne, które regulują, gdzie, w jakiej odległości od poszczególnych elementów może stać kuchenka gazowa, by jej użytkowanie było bezpieczne. Nawet w instrukcji obsługi załączonej do poszczególnych modeli kuchenek gazowych są zalecenia od producentów, jak przyłączać sprzęt i w jakiej odległości ustawić go od mebli czy innych sprzętów AGD. I tak – by uchronić się przed zdmuchnięciem płomienia przez silny podmuch wiatru, kuchenka gazowa powinna stać minimum pół metra od okna. Co prawda, nowoczesne kuchenki posiadają specjalne zawory, które automatycznie odcinają dopływ gazu, ale nie warto narażać się na niedogodności.

Garnki

Garnki Tefal Duetto; źródło: www.tefal.pl.

Kuchenka gazowa nie powinna również stać bezpośrednio przy lodówce, ponieważ chłodziarka będzie wówczas zużywać więcej energii. Odległość między kuchenką a lodówką powinna wynosić minimum 30 cm. Zlewozmywak też najlepiej oddalić od kuchenki o 30-40 cm, by nie pryskać wodą na palniki podczas zmywania naczyń. Wysokie szafki powinny być umiejscowione przynajmniej w odległości 12 cm od kuchenki – w ten sposób nie będą się nagrzewać od palników. Szafki wiszące montujemy minimum 45 cm nad kuchenką. Okap powinien wisieć na wysokości 70-75 cm. Stół z krzesłami może stać w odległości nawet 30 cm, jednak ze względu na bezpieczeństwo osób siedzących tyłem do płomieni, najlepiej, by meble umiejscowić jednak na odległość 60 cm.

Kuchnia gazowa

Minimalistyczna, prosta kuchnia; źródło: www.amica.pl.

Jak widać, ustawienie kuchenki w niewielkiej blokowej kuchni nie jest wcale takie proste. Jeśli jednak uda nam się rozsądnie zagospodarować przestrzeń, na pewno będziemy zadowoleni z naszego kuchennego kącika. Wystarczy tylko postawić garnki (tutaj) na gazie i z przyjemnością kucharzyć dla najbliższych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.