Kuchnia z wyspą

Pomysłowe schowki w kuchni

Kuchnia to serce domu. To tutaj kończą się najlepsze imprezy, dlatego też warto dbać w niej o porządek. Poza tym na co dzień też przyjemniej zjeść obiad z domownikami w schludnej, zadbanej kuchni niż w pełnej niepozmywanych garnków czy porozrzucanych zbędnych bibelotów. Jak dbać o ład w małej kuchni? Gdzie schować akcesoria kuchenne? Zastanówmy się, jak zaaranżować pomysłowe schowki, by móc praktycznie wykorzystać przestrzeń w kuchni.

Schowek w postaci pionowej wysuwanej szuflady, głęboka a wąska

Pionowa szuflada wyjeżdżająca ze ściany; źródło: projektoria.pl.

Nie zawsze wszystko musimy szczelnie zamykać w szafkach. Są bowiem sprzęty, które możemy chcieć w kuchni wyeksponować, jak np. nowoczesny ekspres ciśnieniowy (kliknij) czy zestaw pięknych noży w stojaku. Istnieją jednak akcesoria, które na pewno nie dodadzą uroku naszej kuchni. Stary prodiż, tortownice, brytfanki, wszelkiego rodzaju rondelki lepiej pochować. Poza tym są też sprzęty, z których korzystamy tylko od czasu do czasu, jak maszynka do mielenia mięsa czy mikser. Nie ma sensu, by leżały na widoku i zabierały miejsce potrzebne do przyrządzania posiłków.

praktyczny schowek na gąbki zamontowany w zabudowie pod zlewozmywakiem

Szuflada pod zlewozmywakiem; źródło: projektoria.pl.

Jak stworzyć idealną kuchnię, w której wszystko znajdzie swoje miejsce? Po pierwsze warto zainwestować w wysuwane półki. Takie rozwiązanie to komfort, porządek i oszczędność miejsca. Ze ściany wyjeżdża półka, a na niej możemy poustawiać słoiki, puszki, przyprawy, butelki . Innym pomysłem jest wysuwany blat. Z pozoru wygląda, jak zwykła szuflada, ale kiedy pociągniemy za uchwyt, wysuwa się drewniany blat do krojenia i siekania. Bardzo trudno zadbać o porządek w strefie zlewozmywaka. Rozchlapany płyn do naczyń, porozrzucane gąbki czy ściereczki. By uniknąć takiego chaosu, warto na etapie projektowania zabudowy kuchennej pomyśleć o wysuwanych półkach pod zlewozmywakiem. Dodatkową przestrzeń do przechowywania garnków i zastawy stołowej zyskamy, aranżując wyspę kuchenną. To rozwiązanie jednak do zastosowania tylko w kuchniach o większym metrażu.

ekspres ciśnieniowy ustawiony za lodówką w zabudowie nad narożnymi szufladami dobrze z organizowanej kuchni

Szuflada narożna; źródło: www.architektnaszpilkach.pl.

Wspaniałym pomysłem jest też wykorzystanie miejsc trudno dostępnych, np. rogów kuchni. Szafki narożne kątowe sprawdzają się jako schowek dla sprzętów rzadziej używanych w kuchni, a które gabarytowo zajmują sporo miejsca. Jest wiele interesujących opcji na stworzenie funkcjonalnych schowków w kuchni, od specjalnych przyprawników po pionowe szafki modułowe. Na pewno niektóre rozwiązania wymagają większego nakładu finansowego, ale nie warto oszczędzać, ponieważ pamiętajmy, że nasza kuchnia ma służyć nam na lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.