Mała kuchnia

Sprytne sposoby na urządzenie małej kuchni

Wąska kuchnia

Wąska kuchnia w bloku; źródło: dom.wp.pl.

Wąska i mała kuchnia może być efektowna, ale jest jednocześnie trudna w aranżacji. By interesująco zagospodarować małą przestrzeń, potrzeba dobrego pomysłu. Niejednokrotnie trudności w urządzeniu małej kuchni sprawiają, że pomieszczenie jest oryginalniejsze niż te, które nie stawia projektantom żadnych wyzwań. Czy remont kuchni w bloku (sprawdź) musi oznaczać rewolucję?

Mała kuchnia

Nowoczesna kuchnia w bloku; źródło: www.homplex.pl.

Najbardziej oczywistym i najprostszym sposobem na powiększenie małej kuchni jest otwarcie jej na jadalnię lub salon. Jeśli jednak nie chcesz „otwartej kuchni”, zastanów się, jak dostosować rodzaj zabudowy do szerokości wnętrza. Bardzo wąska kuchnia wymaga ustawienia jednego rzędu szafek albo zabudowę w kształcie litery L. Stawiając dwa rzędy szafek, należy pamiętać, by odległość między nimi miała co najmniej 120 cm. W niewielkiej kuchni najlepiej sprawdzają się meble o jasnych frontach, np. subtelne, drewniane drzwiczki z przeszkleniami albo minimalistyczne o połyskliwej powierzchni. W kuchniach o metrażu mniejszym niż 4 m2 idealnie pasują szafki o przesuwnych drzwiczkach lub wygodne modele żaluzjowe.

Wąska kuchnia

Wąska kuchnia w bloku; źródło: porady.czterykaty.pl.

W małej kuchni powinniśmy dbać o ład i porządek, dlatego warto zainwestować w kosze, wieszaki i organizery. Ściana szafek sięgająca sufitu umożliwi pochowanie wszystkich garnków, urządzeń AGD i produktów spożywczych. Im mniej na widoku różnych akcesoriów, tym lepiej. W niewielkiej kuchni każdy centymetr powinien być rozsądnie zagospodarowany. Nawet mała szczelina może służyć miejscem dla półki cargo w roli domowej spiżarni. A co jeśli kuchnia jest tak mała, że nie ma miejsca na stół? Można wówczas zdecydować się tylko na niewielki stolik pomocniczy albo wygodny ruchomy blat przytwierdzony do ściany, który można rozkładać jedynie na czas posiłków. Krzesła również mogą być składane i wieszane na ścianie na specjalnych hakach. Za stół może posłużyć też wygodny barek zamontowany na wysokości kuchennych szafek albo parapet zamieniony w niebanalny barowy kontuar.

Małe kuchnie wymagają urządzeń w wersji mini. Zamiast zlewu dwukomorowego, jednokomorowy. Zamiast płyty elektrycznej z czterema palnikami, płyta z dwoma palnikami. Zamiast dziesiątek rzeczy poustawianych na blacie kuchennym, akcesoria uporządkowane i pochowane w szafkach. Na każde, nawet najmniejsze wnętrze jest patent, trzeba tylko trochę pomyśleć. Dzisiaj nawet niewielka blokowa kuchnia może stać się prawdziwą perłą funkcjonalności, ergonomii i piękna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.