Piecyk w kuchni

Urządzenia grzewcze w kuchni

Urządzenie grzewcze czy piecyk gazowy w kuchni zwykle kojarzy się z czymś, co szpeci wystrój pomieszczenia. Najczęściej chcemy te elementy ukryć, by nie było ich widać. Takie rozwiązanie wymaga jednak zapewnienia właściwej cyrkulacji powietrza. Nie zawsze jednak kotły CO (więcej tu: http://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/) trzeba zabudowywać albo zasłaniać. Piecyk można schować we wnęce albo wkomponować w ciąg zabudowy szafek. Jakie są możliwości aranżacyjne, by piecyk gazowy nie niszczył nam ogólnego wystroju kuchni?

Kocioł CO

Wiszący kocioł wkomponowany w ciąg białych szafek kuchennych; źródło: muratordom.pl.

Zanim w ogóle przystąpimy do jakiegokolwiek działania, trzeba pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i uwzględnić warunki techniczne, jakie powinny być spełnione w budynkach i ich usytuowaniu, jeśli chodzi o instalacje oparte na urządzeniach gazowych. Jeśli wszystkie warunki są spełnione, można zastanowić się, jak zaaranżować kuchnię, by kocioł czy piecyk nie psuł nam wysiłków designerskich. Pierwszym rozwiązaniem jest umieszczenia piecyka w ciągu szafek, np. nad zlewem. Aktualne modele piecyków są kompaktowe w dyskretnych obudowach, dzięki czemu z powodzeniem mogą być uwzględnione w zabudowie szafek jako jej składowy element.

Piecyk gazowy w szafce

Kocioł zamknięty w szafce; źródło: ladnydom.pl.

Piecyk gazowy

Piecyk poza zabudową kuchenną; źródło: ladnydom.pl.

Inną możliwością jest schowanie piecyka w szafce. Trzeba jednak pamiętać, że zamknięcie nie może być szczelne. Powinny być zachowane jakieś otwory, by zapewnić swobodną cyrkulację powietrza. Drzwiczki mogą mieć ażurowe prześwity. Może być otwarta górna i dolna część szafki. Innym pomysłem jest instalacja urządzeń grzewczych w dolnej części mebli kuchennych. Wówczas piecyk nie rzuca się w oczy, a normy bezpieczeństwa są zachowane. Piecyk można zakamuflować również w jakiejś wnęce. Niektórzy natomiast decydują się na instalację pieca poza zabudową kuchenną, jednak w bezpośrednim sąsiedztwie strefy użytkowej kuchni. Wybór konkretnego rozwiązania zależy od gustu inwestorów oraz możliwości architektonicznych wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.