Aranżacja pokoju noworodka – jakie łóżeczko wybrać?

Wygodne miejsce do spania to podstawa wyposażenie pokoju noworodka. Dobrze dobrane łóżeczko dziecięce zapewni maluchowi spokojny i zdrowy sen. Tradycyjne drewniane łóżeczko dla noworodka ma zazwyczaj dwa rozmiary – 120 x 60 cm oraz 140 x 70 cm.  Na co zatem zwrócić uwagę, kupując łóżeczko dla noworodka?

Po pierwsze – materiał

Warto dobrze przyjrzeć się meblom do pokoju noworodka. Wiele z nich wygląda jakby były wykonane z drewna, jednak przy „bliższym poznaniu” można stwierdzić, że niektóre elementy łóżeczka są zrobione ze sklejki lub płyty MDF. Ważne jest to, aby materiał był bezpieczny dla dziecka i najlepiej podlegał atestom.  Gdy łóżeczko dla noworodka jest pomalowane farbą (np. na biały kolor), warto sprawdzić, czy farba ma atest. W końcu maluchy uwielbiają gryźć szczebelki, zatem najlepiej wybrać łóżeczko wykonane z naturalnego materiału.

Po drugie – regulowanie poziomu wysokości

Większość modeli dostępnych na rynku ma możliwość regulowania poziomu, na którym układa się niemowlę. To świetnie rozwiązanie dla rodziców, jakie odciąża ich kręgosłup, bo nowo narodzone niemowlę można ułożyć na najwyższym poziomie. Przy takim ustawieniu dziecku także jest wygodnie. Na niższym poziomie dobrze będą się czuć bardziej ruchliwe i starsze niemowlęta.

Po trzecie – kształt szczebelek

Szczebelki w każdym drewnianym łóżeczku powinny być zaokrąglone, nie mogą być kanciaste. Ponadto maluszek nie powinien dać rady włożyć głowy między szczebelki, dlatego ważne jest odpowiednie ich rozstawienie. Wygodnym rozwiązaniem jest także mechanizm wyjmowania szczebelków, pozwalający na samodzielnie wychodzenie dziecka z łóżeczka.

Po czwarte – szuflada do przechowywania

W szufladzie można trzymać podręczne rzeczy,  warto  więc rozważyć zakup łóżeczka z tym akcesorium. Uwaga! Rzeczy przechowywane w takiej szufladzie mogą się kurzyć, zatem najlepiej wybrać model przykrywany od góry.

Po piąte – dodatkowe akcesoria

Łóżeczka dziecięce dostępne na rynku mogą mieć także inne akcesoria, np. ułatwiające bujanie. Płozy pozwalają na kołysanie malucha do snu; mogą być pomocne, gdy dziecko ma często problemy z zasypianiem. Płozy do bujania sprawdzają się do 3. miesiąca życia.  W sklepach z artykułami dla niemowląt można znaleźć modele, które mają także kółka ułatwiające przesuwanie łóżeczka. Niektórzy producenci proponują również baldachimy i zasłonki – ich obecność nad łóżeczkiem to oczywiście rzecz gustu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.