Podłogi drewniane

Deska barlinecka

Deska balinecka

Deska podłogowa 14 mm Barlinek Dąb lakierowany; źródło: nomi.pl.

Co to jest deska barlinecka? Czym się charakteryzuje? Czym się różni od zwykłego parkietu? Jakie są koszta położenia deski barlineckiej? Warto znać  odpowiedzi na te pytania zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej podłogi w salonie czy innym pokoju w mieszkaniu.

Deska barlinecka wydaje się najprostszą metodą na ułożenie podłogi. Deska taka jest trójwarstwowa, to znaczy, że składa się z trzech warstw – dwie dolne warstwy to drewno iglaste, natomiast trzecią, górną warstwę stanowi drewno z drzew liściastych. Warstwy drewna sklejone są w poprzecznym układzie słojów, co zmniejsza ryzyko zmiany wymiarów deski podłogowej na skutek pęcznienia czy kurczenia się drewna. Deska pod wpływem różnych czynników pracuje i wydłuża się wzdłuż słojów.

Drewniana podłoga

Deska podłogowa 10 mm Barlinek Sapella; źródło: nomi.pl.

Deska barlinecka zalakierowana jest siedmioma warstwami lakieru bezbarwnego, który nakłada się w fabryce. Wszystkie powłoki lakieru utwardza się przy pomocy promieni UV. Dwie ostatnie warstwy to lakier ceramiczny, dzięki czemu powłoka jest znacznie odporniejsza na ścieranie czy rysowanie. Poszczególne deski łączy się ze sobą za pomocą kleju. Deski barlineckie łączone są na pióro i wpust. Zaletą deski barlineckiej jest to, że z podłogi można korzystać w bardzo krótkim czasie od jej położenia. Klasyczny parkiet czy podłogę z drewna musimy ułożyć, potem wycyklinować, co wiąże się z wielką ilością kurzu w mieszkaniu, następnie polakierować co najmniej dwiema warstwami lakieru, co znowu wiąże się z nieprzyjemnym zapachem.

Kupując deski barlineckie warto sprawdzić, czy pochodzą z jednej partii. Kolejną zaletą deski barlineckiej jest jej relatywnie niska cena. Położenie deski barlineckiej wychodzi taniej niż ułożenie parkietu. W przypadku parkietu wyższe są koszta robocizny i lakieru, którym trzeba pomalować podłogę kilkakrotnie. Przyjmuje się, że średni koszt położenia deski barlineckiej to około 120 zł za m2 podłogi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.