Drewniana podłoga

Drewniana posadzka na kilka sposobów

Parkiet przemysłowy

Parkiet przemysłowy; źródło: www.galeriaparkietu.pl.

Lata mijają, a drewno wciąż jest najpopularniejszym materiałem posadzkowym. Niewiele jest surowców, które mogą stanąć z nim w szranki. Przybywa natomiast nowych wyrobów z drewna. Na podłogach – oprócz desek, parkietu czy mozaiki – coraz częściej można spotkać bruk drewniany, panele lub parkiet przemysłowy. Czym charakteryzuje się każdy z tych rodzajów drewnianych podłóg?

Bruk drewniany

Bruk drewniany w salonie; źródło: ladnydom.pl.

Parkiet jest uważany za najbardziej elegancki typ drewnianej posadzki. Wykonuje się go z klepek (deszczułek) o długości 25-50 cm, szerokości 4-8 cm i grubości około 2 cm. Zwykłe klepki parkietowe łączy się na wpust i wypust, natomiast klepki lamelowe (o gładkich krawędziach) łączone są ze sobą na styk. Istnieją też parkiety o klepkach fabrycznie wykończonych, inkrustowanych laserowo lub koloryzowanych. Deszczułki o różnych kształtach i z różnych gatunków drewna mogą posłużyć do ułożenia parkietu o dekoracyjnych wzorach. Parkiety artystyczne najlepiej prezentują się na dużych powierzchniach.

Panele podłogowe

Panele podłogowe; źródło: www.stylownik.com.

Deski to prostota i elegancja sama w sobie. Produkuje się je głównie z drewna litego, ale w sprzedaży są również deski z drewna klejonego. Są też deski z rowkowanymi spodami, które poprawiają wentylację posadzki ułożonej na płaskim podłożu. Zaletą desek jest fakt, iż w zależności od kierunku położenia mogą optycznie wydłużać lub poszarzać pomieszczenie. Kolejny rodzaj drewnianej posadzki to mozaika, czyli niewielkie listewki naklejone na papier, taśmę samoprzylepną lub papier. Deszczułki mogą mieć różne rozmiary, ale cała płyta ma zazwyczaj 320 mm szerokości i 640 mm długości.

Panele są zwykle zbudowane z trzech warstw drewna sklejonego ze sobą. Na wierzchu jest warstwa drewna wysokogatunkowego, niżej listewki z drewna gorszego gatunku, a najniższą warstwę stanowi fornir. Panele są łatwe w montażu i nie trzeba ich cyklinować ani lakierować. Bruk wykonuje się z kostek twardego drewna (dębu, buka, jesionu). Parkiet przemysłowy natomiast to coś pośredniego między mozaiką a brukiem. W parkiecie przemysłowym klepki są ustawione na sztorc, czyli są wyższe niż szersze. Duża grubość posadzki zapewnia wieloletnią trwałość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.