Dywan

Dywan do salonu

Dywan w salonie to nie tylko ciekawy dodatek, ale również ozdoba wnętrza. Czy rzeczywiście warto mieć dywan w salonie? Obecnie odchodzi się od tego, by zasłaniać dywanem całą podłogę. Małe dywaniki kładzie się pod stolikiem albo wyznaczają one kącik wypoczynkowy czy telewizyjny. Jak wybrać dywan do salonu? Na co zwrócić uwagę przed zakupem dywanu? Z czego powinien być wykonany dywan? Jaka gęstość runa jest najlepsza? Czy dywan dekoracyjny będzie trwały i praktyczny?

Jasny dywan

Jasny dywan w salonie; źródło: www.e-mieszkanie.pl.

Dywan do salonu bez wątpienia powinien być dopasowany do wystroju całego wnętrza. Kolorowy i wzorzysty będzie stanowić mocny akcent, ale taka aranżacja to na pewno ciekawy pomysł. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, warto dowiedzieć się jak najwięcej na temat dywanów. Zwróćmy uwagę na metkę. Na niej umieszczona jest informacja na temat gęstości runa. Im wyższa liczba, tym lepiej. 150 tysięcy punktów na metr kwadratowy to konieczne minimum. Wyjątek stanowią tutaj dywany „włochate”, których grube włosy uniemożliwiają duże zagęszczenie. Zatem w ich przypadku gęstość runa wynosi nieco powyżej 50 tysięcy punktów. Powyżej 500 tysięcy punktów na metr kwadratowy oznacza, że dywan jest bardzo dobrej jakości, wręcz luksusowy. Oprócz gęstości runa, warto zwrócić uwagę także na wagę dywanu. Tutaj obowiązuje podobna zasada – im więcej, tym lepiej. Minimum to około 2,4 kg na metr kwadratowy.

Dywany

Dywan w salonie; źródło: www.urzadzone.pl.

Kolejny dylemat podczas wyboru dywanu to kwestia, z jakiego włókna powinien być wykonany. Czy lepiej kupić dywan z włókien sztucznych czy dywan wełniany? Dywany sztuczne to dywany polipropylenowe, poliamidowe, heat-set frise i akrylowe. Są szorstkie, ale odporne na zabrudzenia, światło i ścieranie. Ich zaletą jest to, że nie uczulają. Dywany naturalne (wełniane, bawełniane, jedwabne) są wytrzymałe, antystatyczne, ale mogą uczulać, dlatego nie poleca się ich alergikom. Obecnie rynek jest coraz bardziej innowacyjny, zatem w zakresie dywanów też są różne „rewelacje”. Znajdziemy teraz dywany przypominające dzieła sztuki czy dywany 3D.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.