Futon

Futon w aranżacji wnętrza

Chociaż słowo futon może nam w pierwszym momencie nic nie mówić i z niczym się nie kojarzyć, to jest to jeden z modniejszych elementów wystroju wnętrz. Futon to nic innego jak rodzaj materaca, który pochodzi z Japonii. Znalazł uznanie również w krajach zachodnich, chociaż nasze futony znacznie różnią się od tych japońskich. W czym nawiązują do pierwowzoru? Jakie mają zalety i właściwości? Dlaczego stały się alternatywą dla tradycyjnych materaców?

Futon

Szary futon w salonie; źródło: wayfair.com.

Mocne strony futonów to przede wszystkim ich niewielkie rozmiary, dzięki czemu materac można szybko schować. Dobrze komponują się w aranżacjach stylizowanych na nowoczesne. W Kraju Kwitnącej Wiśni futony są powszechnie używane. Układa się je na podłodze, stanowią zatem jednocześnie materac i łóżko. Są one dość cienkie, ponieważ wypełnione bawełną albo wełną. By utrzymać je japoja30w dobrym stanie, są regularnie odkurzane i wietrzne oraz trzepane specjalnymi trzepaczkami do futonów, wykonanymi z drewna bambusowego.

Futon

Biały futon; źródło: walmart.com.

Futony to bardzo zdrowe materace – nie namnażają się w nich mikroorganizmy i stanowią dobre podparcie dla ciała. Nasze zachodnie futony są grubsze od tych japońskich, ponieważ Europejczycy są wyżsi i ciężsi od Japończyków. W większości naszych futonów nie ma wełny czy bawełny, ale środek wypełnia się pianką. Poza tym, nie są to tylko same materace. Futony w krajach Zachodu sprzedawane są z ramą łóżka. To posłanie bardzo wygodne, dlatego poleca się je osobom uskarżającym się na problemy z kręgosłupem.

Futony świetnie odnajdą się we wnętrzach stylizowanych na styl japoński, ale też w pomieszczeniach nowoczesnych. Wyjątkowo świetnie wyglądają w przestronnych, jasnych, dobrze oświetlonych pokojach. Wybierając oryginalny futon o ciekawej kolorystyce, możemy uzyskać niesztampową aranżację wnętrza i zainspirować nią innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.