Lamperie

Lamperie wracają do łask

Chociaż lamperie kojarzą się z reliktem poprzedniej epoki albo z budynkami użyteczności publicznej typu szkoły czy szpitale, to jednak coraz częściej można je zauważyć w prywatnych domach. Lamperie nie tylko zdobią wnętrze, ale też chronią ściany i potrafią poprawić proporcje pomieszczenia. Jak wpisać lamperie we współczesny wystrój?

Lamperie

Lamperie w pokoju dziecka; źródło: kidodidoo.com.

Lamperia to okładzina dolnej części ścian wewnętrznych, która dzieli je w poziomie. Wykonuje się ją z drewna lub MDF-u w formie boazerii, z kamienia, płytek, stiuku, ale też można ją zrobić za pomocą farby, tapety czy tkaniny. Istotną sprawą jest odcięcie lamperii od reszty ściany listwą. Lamperia potrafi dodać charakteru każdemu wnętrzu. W zależności od tego, jakich kolorów użyjemy, można stworzyć aranżację w stylu nowoczesnym bądź klasycznym.

Lamperia

Lamperia w nowoczesnym wydaniu; źródło: ladnydom.pl.

Boazerie kasetonowe wykonamy z drewna lub MDF-u, a płycinowe – z desek. Zastosowanie lamperii we wnętrzu w naturalny sposób umożliwia wykorzystanie dwóch kolorów (jednego na górze, drugiego ponad lamperią). W małych pokojach należy jednak unikać kontrastowych zestawień. Najtaniej i najłatwiej zrobić lamperie z tapety albo poprzez malowanie. Uroku doda całości fantazyjna listwa odcinająca – może być wąska, szeroka, sztukateryjna, z drewna.

Lamperie istnieją we wnętrzach głównie ze względów praktycznych – pozwalają utrzymać ściany w czystości. Znajdziemy je jednak nie tylko na korytarzu czy w pokoju dziecka, ale też w salonie. Umiejętnie wkomponowana w aranżację w niczym nie będzie przypominać dekoracji kojarzących się z epoką PRL. W pokoju dzieci na lamperie wykorzystuje się farbę tablicową, po której maluchy mogą malować, rysować, a potem bezkarnie to zetrzeć, by znowu móc tworzyć różne rysunki. Do wyróżnienia lamperii w dziecięcych pokojach warto też wykorzystać szablony malarskie. Za pomocą dobrze dostosowanych lamperii można też optycznie poprawić proporcje ścian, np. wizualnie obniżyć bądź podwyższyć sufit pokoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.