Alergik

Mieszkanie przyjazne alergikowi

Nie mamy wpływu na to, kiedy rośliny zaczynają pylić, ale możemy zadbać o to, by nasze mieszkania były czystsze, by nasze „cztery kąty” nie stanowiły źródła kurzu i roztoczy, na które wiele osób jest uczulonych. Kiedy jesteś alergikiem, warto, byś pamiętał o kilku ważnych zasadach, w jaki sposób zaaranżować swoje mieszkanie, by zmniejszyć ryzyko pojawiania się objawów alergii, takich jak: katar, łzawienie oczu, obrzęk nosa, zaczerwienienie spojówek itp.

Sprzątanie

Sprzątanie domu jako sposób na walkę z roztoczami; źródło: canpolbabies.com.

Kurz i roztocza gromadzą się w różnych zakamarkach, tam, gdzie sprzątamy najrzadziej (za szafami, łóżkiem, telewizorem itp.). Objawy alergiczne pojawiają się zazwyczaj nad ranem, bo drobnoustroje znajdują się w poszewkach, pościeli czy w materacu, na którym śpimy. Sporo jest ich również na kanapach i pluszowych misiach. Jeśli chcesz uniknąć alergii, zrezygnuj w pokoju z dywanów, ciężkich firan i zasłon. Ponadto dbaj o czystość każdego dnia. Wycieraj kurze z mebli, myj podłogi i odkurzaj dywany. Worki do odkurzacza to siedlisko niewyobrażalnej liczby roztoczy. Może warto zatem pomyśleć o takim wynalazku, jakim jest odkurzacz bezworkowy (sprawdź) albo odkurzacz piorący?

Odkurzacz

Kompaktowy odkurzacz cyklonowy z funkcją usuwania sierści zwierząt; źródło: www.rowenta.pl.

Wszędobylskie roztocza świetnie się czują nie tylko w pościeli, ale także w ręcznikach. Ważne jest zatem, aby często zmieniać ręczniki, prać je w wysokiej temperaturze i suszyć na świeżym powietrzu. Dodatkowo wietrzmy pościel, wywieszając ją w ciepłe, słoneczne dni. Pamiętaj też o wietrzeniu mieszkania. Roztocza uwielbiają ciemne i wilgotne pomieszczenia. Warto też rozważyć zakup specjalnych środków hipoalergicznych stosowanych do czyszczenia mebli czy tapicerki. Jeśli jesteś alergikiem albo masz w domu alergika, zrób wszystko, by rozprawić się z kurzem i obecnymi w nim roztoczami. Lepszy odkurzacz, częstsze odkurzanie i zmywanie podłóg – to wydaje się takie banalne, ale to jedne z najskuteczniejszych metod przeciwdziałania alergii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.